Adobe MAX un Lightroom 10.0 – 10.2020

Kā jau katru gadu ierasts, Adobe MAX radošuma konference nāk ar virkni jaunumu, kuru starpā arī Photoshop 2021 (kārtas numurs 22), divciparu skaitlis Lightroom Classic 10.0, kā arī Lightroom 4.0 web versijas lietotājiem. Tā notiek tieši šobrīd un ir iespēja to skatīties bez maksas tiešsaistē.

Šajā reizē attiecībā uz Lightroom jaunumu nav daudz, tomēr ir vairākas jaunas noderīgas lietas, tai skaitā jaunais Color Grading panelis Develop modulī un jaunas palielināšanas iespējas, kā arī jaunu kameru un objektīvu atbalsts.

Detalizētāk par to variet lasīt zemāk, kā arī, ja man pietiks pacietības, varbūt nenoturēšos un pievienošu beigās arī nelielu papildinājumu par kādiem jaunumiem no Photoshop 2021.

Prasības operētājsistēmai saderībai ar Lightroom 10.0

Ar šo versiju Adobe ir pārtraukusi atbalstu operētājsistēmām Windows 7 un Mac OS High Sierra (10.13). Pirms atjaunināt, pārliecinieties ka jums ir vismaz:

 • Windows 10 versija 1903 vai jaunāka
 • Windows Server 2016 vai jaunāka (Windows 10 versija 1809 netiek bloķēta, lai nodrošinātu Windows Server 2019 atbalstu)
 • Mac OS Mojave (10.14) un Catalina (10.15)

Adobe patreiz vēl gatavo arī atbalstu Mac OS Big Sur, kam paredzēts parādīties vēl šajā gadā, kā arī strādā pie tā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu Lightroom funkcionalitāti jaunajam Apple Silicon.

Jaunumi

Color Grading

Jaunais Color Grading panelis, kas aizvieto iepriekšējo Split Toning paneli, ļauj mainīt krāsu toņus, to intensitāti un gaišumu atsevišķi gaismām, ēnām un vidējiem toņiem, kā arī kopīgi visam attēlam. Beidzot.


Kā atdarināt Split Toning efektu

Ja iepriekšējais panelis bija ierasts, tad tā efektu atdarināšanai jāizmanto Highlights un Shadows toņu regulēšanu, un regulatoru Balance, bet regulatoru Blending jāaizbīda uz 100.

Adobe sagatavojusi trīs jaunus scenārijus ar Color Grading pielietojumu.

Tie atrodami Creative sadaļā panelī Presets: Cool Matte, Cool Shadows & Warm Highlights, and Warm & Moody. Pārējie scenāriji, kuros tika izmantots Split Toning pārveidoti par Color Grading (ar Blending intensitāti 100).

Scenāriji
Piezīme

Ja pēc atjaunināšanas joprojām redzams Split Toning panelis, tad nozīmē, ka attēlam ir ļoti sena apstrādes procesa versija. Tai jābūt vismaz 3. vai jaunākai.

Lai nomainītu procesa versiju uz jaunāku, jānospiež uz zibens piktogrammas Histogram panelī
Piezīme

Ja regulējot tur nospiestu Shift taustiņu, tas ierobežos darbību regulējot vienīgi piesātinājumu Saturation. Savukārt turot nospiestu Ctrl (Windows)/ Cmd (macOS) mainīsies tikai Hue vērtības.

Ar Blending regulē efekta intensitāti pārejā starp gaišajiem un tumšajiem toņiem.
Ar Balance regulē efekta iedarbību starp gaišo, vidējo un tumšo toņu regulējumu.

Jauni Zoom rīki

Kopā ar vēl vairākām izmaiņām Navigator panelī, izveidoti divi jauni palielināšanas (Zoom) rīki: Box Zoom un Scrubby Zoom.

Box Zoom

Turot nospiestu Ctrl (Windows)/Cmnd (MacOS) parādās lupa ar rāmīti, kuru velkot var izvēlēties konkrētu vietu, ko pietuvināt.

Scrubby Zoom

Develop modulī, turot nospiestu taustiņu Shift, tiek aktivizēts Scrubby Zoom rīks, ar kuru, novietojot to uz palielināšanai vēlamās vietas un velkot peli pa labi (palielināšana) vai pa kreisi (samazināšana) var iegūt vēlamo mērogu.

Citas izmaiņas Navigator panelī

Zoom mēroga apzīmējumi tagad mainīti no skaitļiem uz procentiem (1:2 vietā 50%, 1:1 vietā 100%, 2:1 vietā 200% uc.) no 6% līdz 1600%.

Izvēle Fill tagad paslēpta uznirstošajā izvēlnē zem Fit.

Palielināšanas regulatori apaksējā rīkjoslā tagad sadalīti divās daļās. Pirmā puse (A) paredzēta mērogam no 6% līdz 100%., bet otrā puse (B) no 100% līdz 1600%.

Veikspējas uzlabojumi

Ātrāka apstrāde ar otas un pārejas masku rīkiem

Ātrāka un plastiskāka apstrāde izmantojot lineārās un radiālās pārejas maskas (Gradients), izmantojot lokālajām korekcijām otas rīku (Brush Tool), kā arī lietojot lokālās korekcijas regulatorus, ja ir ieslēgta GPU paātrināšanas funkcija.

Plastiskāka pārvietošanās starp mapēm un kolekcijām

Ātrāka pārvietošanās Library režģī, mapēs un kolekcijās, īpaši jūtama atšķirība pārskatot lielāka apjoma katalogus un garākus sarakstus ar dažādiek krāsu kodiem.

Tethered Live View atsevišķām Canon kamerām

Tas nav jaunums kopumā arī citu ražotāju kamerām, es pats to regulāri izmantoju fotografējot ar Olympus sistēmu, tomēr Lightroom tas ir solis uz priekšu. Tagad iespējams reālā laika darbs, izmantojot jauno Live view fotografēšanas datorā funkciju atsevišķiem Canon fotoaparātiem. Ja tā ir aktivizēta, live view parādās atsevišķā logā ar brīvi maināmu izmēru un iespēju rotēt formātu. Iespējams izmantot arī fokusa punkta kontroli datorā, ja kamerai ieslēgta automātiskā fokusēšana.

Fotoaparāti, kuriem uz šo brīdi pieejama Live View funkcija:
 • Canon EOS 5D Mark III
 • Canon EOS 5D Mark IV
 • Canon EOS 6D
 • Canon EOS 5D Mark II
 • Canon EOS 7D
 • Canon EOS 80D
 • Canon EOS 5DS

Jaunu fotoaparātu atbalsts fotografēšanai datorā (Tethered Capture)

 • Nikon D6
 • Nikon D780

Jaunu fotoaparātu atbalsts

 • Panasonic LUMIX DC-S5

Pilnais saraksts ar atbalstītajiem RAW formātiem šeit.

Jauni objektīvi

Voigtlander

 • Voigtlander MFT 60mm f/0.95 Nokton

Leica M

 • Voigtlander VM 21mm f/1.4 Nokton Aspherical

L Mount

 • SIGMA 16mm F1.4 DC DN
 • SIGMA 30mm F1.4 DC DN
 • SIGMA 56mm F1.4 DC DN
 • SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG DN OS C020
 • SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG DN OS C020 + TC-1411
 • SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG DN OS C020 + TC-2011

SONY FE

 • SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG DN OS C020
 • Voigtlander APO-LANTHAR 50mm F2 Aspherical
 • Voigtlander NOKTON 35mm F1.2 SE Aspherical
 • Voigtlander NOKTON 40mm F1.2 SE Aspherical
 • Voigtlander NOKTON 50mm F1.2 SE Aspherical

Pilnais saraksts ar atbalstītajiem objektīviem, kuriem pieejami profili, apskatāms šeit.


Par Photoshop jaunumiem

Tā kā pagaidām šis nav blogs par Photoshop kā tādu, gari nerakstīšu, kaut jaunumu netrūkst (Neural Filters, debesu mainīšana uc.). Par to variet skatīties sīkāk Adobe mājas lapā. Pieminēšu vienīgi vienu mazu lietiņu, kura citādi varētu paslīdēt garām tiem, kuri iepazīstas ar visiem jaunumiem sekojot līdz apskatiem Youtube vai pašas Adobe lapās.

Un šis ir bonuss tiem, kuri ir tik tālu izlasījuši!

TK luminosity Mask

Jau ilgu laiku (šķiet, kopš versijas TK4) izmantoju Tony Kuyper izstrādāto programmu–Photoshop spraudni apstrādājot attēlus. Pamatā tas domāts dabas fotogrāfiju apstrādei, izmantojot luminances maskas. Tomēr tas ir tikpat noderīgs un ārkārtīgi paātrina darba procesu arī citos dzīves gadījumos, jo bieži ir nepieciešams pamainīt tumšumu, krāsu, vai piesātinājumu kādā konkrētā attēla vietā vai zonā, neradot nejēdzīgus artefaktus vai cita veida kropļojumus. Ja līdz šim (un arī turpmāk) to varēja iegādāties par draudzīgu samaksu viņa paša mājas lapā vai caur viņa draugu lapām, tad kopš Photoshop 2021 iznākšanas Tonijs, izmantojot jaunizveidoto Adobe Unified Extensibility Platform (UXP), sagatavojis luminances masku daļu kopā arī īsu pamācību lietošanai kā brīvpieejamu paneli visiem Photoshop lietotājiem caur Adobe Exchange.

Tiešā veidā tas pieejams arī caur Creative Cloud, atverot programmu un izvēloties sadaļu Marketplace–All plugins.

Lai ērta lietošana!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.