Lightroom 9.3 – jūnijs 2020

No Adobe mītnes daudz jaunu ziņu, tai skaitā iznācis arī atjauninājums Lightroom Classic 9.3. Šajā reizē arī Lightroom ir daudz jaunumu, atsevišķi esošās funkcionalitātes uzlabojumi, jaunu RAW failu un objektīvu profili, kā arī tradicionālie iepriekšējo versiju kļūdu labojumi.

Sākumā piebilde par atjaunināšanu un sistēmu saderību/nesaderību

Ja tika izlaisti iepriekšējie 9. versijas atjauninājumi (9.0, 9.1 un 9.2), var gadīties, ka vispirms jāatjaunina arī pašu operētājsistēmu. Jāņem vērā, ka nāksies atjaunināt arī Lightroom katalogu. Par šo nedaudz vairāk ierakstā par Lightroom 9


Jaunumi

Jauns logotips

Veidojot jauno korporatīvo identitāti, kopā ar citu Adobe programmu logotipiem tika izmainīts arī Lightroom Classic logotips

Ja kādu interesē uzzināt vairāk par jauno Adobe identitāti un ar to saistītajām izmaiņām, viņu blogā ir lasāms sīkāks skaidrojums par vizuālajām izmaiņām.


Kad un kā atjaunināt

Nemanīju kādas nopietnas problēmas ar programmas darbību pēc atjauninājuma, tomēr, ja kādam ir bažas, vai kas nenojūk, varu ieteikt nogaidīt pāris nedēļu, kad noteikti jau būs redzams, vai ir kādas slēptās ķibeles. Tam sekot līdz variet atgriezeniskās saites lapā, kur Photoshop un Lightroom lietotāji raksta par savām nedienām.


Lietotāja saskarnes uzlabojumi

Funcijām Sync, Tone Curve un Color izmainīts izskats, lai padarītu tās lietotājam vieglāk uztveramas.

Sync

Ieviests jauns šķirklis loga labajā augšmalā blakus moduļu izvēlnei, kas dod iespēju vienkāršāk sekot līdz attēlu kolekciju sinhronizācijas stāvoklim. Sync ikona norāda par to, kāds uz konkrēto brīdi ir sinhronizācijas stāvoklis. Uz tās uzspiežot, atveras papildu logs, kurā pieejama detalizētāka informācija.

Tonālā līkne

Izmainīts saskarnes dizains panelim Tone Curve, padarot vieglāku pārslēgšanos starp regulēšanas režīmiem. Tagad iespējama precīzāka regulēšana, ievadot skaitliskās vērtības punktu līknei vai atsevišķajiem krāsu kanāliem.

Izvēlnes grafiskie elementi izvietoti paneļa augšējā daļā: parametriskā līkne (1), punktu līkne (2), kā arī atsevišķie RGB krāsu kanāli.

Punktu līknei pievienota kontekstuālā izvēlne (spiežot labo peles pogu) ar virkni iespēju:

Aktivizējot punktu uz punktu līknes iespējams ievadīt skaitliskās vērtības lodziņos Input un Output

Tas darbojas gan uz kopējo punktu līkni, gan arī atsevišķajiem krāsu kanāliem

Krāsu panelis

Tāpat pārveidots saskarnes dizains arī HSL/Color paneļa sadaļā Color.


Lokālās regulēšanas iespējas krāsu tonalitātei

Beidzot kāds sengaidīts jaunums – pievienota HUE regulēšanas iespēja lokālās apstrādes rīkiem.

Piezīme

Ja lokālajā apstrādē nepieciešams mainīt krāsu vērtības konkrētām krāsām, ieteicams vispirms izvēlēties krāsu ar Color Range Mask un tad veikt korekciju.

Attēlā pa kreisi – oriģinālās krāsas, pa labi – daļai attēla nomainīts zilzaļais tonis

Centrālā dalījuma režģis

Izmantojot Crop rīku, bieži noderīgs ir dalījums, kurā precīzi nofiksēt attēla centru. Tagad pie attēlu kadrēšanas Grid Overlay ieviests jauns režģis 2×2 (režīmu pārslēgšana ar burtu O).


Jauni noklusējuma scenāriji

Pēdējā lielajā Lightroom Classic atjauninājumā tika izmainīts veids, kā un kur tiek definēti noklusētie apstrādes iestatījumi, proti, tagad tas atrodas sadaļā Preferences, savukārt paši iestatījumi tiek noteikti izmantojot scenārijus.

Sākot ar jūnija atjauninājumu Presets panelī izveidots jauns komplekts ar noklusētajiem scenārijiem, Tas sniedz iespēju ātri priekšskatīt/attiecināt uz attēlu dažādus iepriekšsagatavotos scenārijus neatkarīgi no Adobe Default.

Šie scenāriji izmantojami, lai noteiktu specifiskus noklusējuma iestatījumus, vai lai veidotu jaunus noklusētos scenārijus. Scenārijs Camera Settings attiecina uz attēlu fotoaparātam, ar kuru tas uzņemts, atbilstošu profilu, kā arī citus fotoaparāta iestatījumus, kādus Lightroom var nolasīt EXIF datos); [Adobe] profile + Lens attiecinās profilu un novērsīs hromatisko aberāciju, [Adobe] profile + Lens +NR papildus iepriekš uzskaitītajam pieslēgs arī izmantotajai ISO jutībai specifisku trokšņu mazināšanu.


ISO vērtībām pielāgoti scenāriji

Lai izveidotu noklusētos iestatījumus attēlu importam, pamatojoties uz to ISO vērtībām, tagad iespējams izveidot un saglabāt pielāgotos apstrādes scenārijus. Lai to panāktu, jārīkojas sekojoši:

 1. Jāizvēlas divus attēlus ar atšķirīgām ISO vērtībām, ar kuriem tiks sagatavoti jaunie scenāriji.
 2. Izvēlētajiem attēliem jāveic nepieciešamās apstrādes darbības (piemēram, jāiestāda atšķirīgi luminances trokšņu mazināšanas parametri)
 3. Jāiezīmē šos attēlus un jānospiež Create Preset.
 4. Atvērtajā dialoglogā jāatzīmē iestatījumi, kurus saglabāt scenārijā, tad loga apakšējā daļā jānospiež Create ISO adaptive preset un pēc tam jānospiež Create. Protams pirms tam ieteicams ierakstīt scenārija nosaukumu augšējā logā Preset Name.

Kad scenārijs izveidots, to var saglabāt kā noklusēto scenāriju panelī Preferences. Ja ir izvēlētas dažādas ISO vērtības un citi iestatījumi, un fotografēšanai tiek izmantoti vairāki fotoaparāti, labāk izvēlēties katrai kamerai atšķirīgu noklusēto scenāriju. Ja nepieciešams pēc kāda laika mainīt scenārija iestatījumus, jāatceras atkal izvēlēties visus izmaiņām sagatavotos attēlus, ar labo peles pogu jāspiež uz atbilstošā scenārija un jāizvēlas Update with Current Settings.

Piezīme

Creative ISO adaptive preset nebūs pieejams gadījumos, ja:
– nebūs izvēlēti divi vai vairāk attēli;
– izvēlētajiem attēliem būs viena un tā pati ISO vērtība.


Veiktspējas uzlabojumi

Adobe visu laiku darbojas pie Lightroom Classic darbības stabilitātes un ātrdarbības uzlabošanas. Šajā gadījumā izmaiņas skārušas sekojošas lietas:

 • Ātrāka pārvietošanās režģa režīmā izmantojot bultu taustiņu, peli vai skārienpaneli.
 • Ātrāka filtrēšana un meklēšana kolekciju panelī, kas īpaši jūtama tiem lietotājiem, kuriem ir liels kolekciju daudzums.
 • Labāka veiktspēja strādājot ar regulēšanas slīdņiem Develop modulī. Jāņem vērā, ka bīdīšanas laikā sīktēlam paneļos Navigator un Detail, kā arī apakšējā kadru joslā izmaiņas nebūs redzamas. Izņēmums ir vienīgi gadījumos, ja tiek bīdīti slīdņi Detail panelī – tajā gadījumā Detail sīktēlā izmaiņas ir redzamas nekavējoši.

Batch Export papildinājums

Jau kādu laiku Lightroom Classic piedāvā iespēju eksportēt lielu skaitu dažāda formāta attēlu, piemēram, pilnizmēra TIF failus drukāšanai un mazāka izmēra JPEG publicēšanai internetā. Lightroom Classic 9.3 atjauninājumā iekļautas sekojošas izmaiņas:

 • Ja Export dialoglogā atzīmēti vairāki eksportēšanas varianti, Export pogas nosaukums mainās uz Batch Export…
 • Nospiežot pogu Batch Export… tiek atvērts plašāks dialoglogs, kurā iespējams norādīt saglabāšanas vietu katrai no attēlu grupām un mainīt nosaukuma Custom Text daļu, ja, pārsaucot attēlus, ticis izmantots Custom Text lauks.
Ta kā es failiem pievienoju papildtekstu jau pie attēlu importa, Custom Text funkcija nav aktīva.

Atzīmējot Choose Parent Folder tiek piedāvāta iespēja eksportēt visus failus vienā kopējā mapē (ar vai bez iekļautām apakšmapēm – pēc brīvas izvēles):


Metadatu papildinājums

Pievienota iespēja apskatīt un rediģēt trīsdimensionālās projekcijas metadatus (360 grādu kamerām), izmantojot metadatu panelī jaunizveidoto sadaļu Three Dimensional Projections.


Piezīme

Jāatceras, ka šie ir tikai metadati un tos mainot nemainīsies pats attēls. Ja kādam ir noderīgi, šeit atrodams Facebook raksts par šiem metadatiem, kā arī par 360 grādu attēlu prasībām publicēšanai viņu tīklā.

Izmaiņas kataloga rezerves kopijas veidošanai

Ja disks, uz kura tiek glabātas kataloga rezerves kopijas, nav pieejams (piemēram, ārējais disks nav pieslēgts), Back Up Catalog logā redzams brīdinājuma uzraksts ar norādi, kur šajā reizē tiks saglabāta rezerves kopija.

Piezīme

Ja nākamajā reizē, kad tiks veidota kataloga kopija, disks atkal būs pieejams, kopija bez atgādinājuma tiks veidota tur.


TIFF kompresija

Iepriekšējās Lightroom Classic versijās, eksportējot uz Photoshop, TIF failu saspiešanas iestatījumi (ZIP vai None) nedarbojās. Tagad tas ir novērsts un iespējams pie šādiem režīmiem:

 • Edit in Photoshop
 • Open as smart object in Photoshop
 • Merge to Pano in Photoshop
 • Merge to HDR in Photoshop
 • Open as layers in Photoshop

Publicēšana Facebook

Jau ilgāku laiku tiešās publicēšanas režīms Facebook tīklā nav iespējams, tādēļ, ja ir saglabājušās publicēšanas kolekcijas Publish Services panelī, tās tiks pārvietotas kā Facebook kolekciju komplekts uz Collections paneli.


Suvey View papildinājums

Lietojot šķirošana režīmu Survey View, tagad, labākai redzamībai, ieviestas mainīgas krāsas attēlu vērtējuma zvaigznītēm un karodziņiem, atkarībā no izvēlētā fona tumšuma.


HEVC un AVI atbalsts

Tagad tiek nodrošināt HEVC video failu atbalsts datoriem ar Windows 10 operētājsistēmu , kā arī AVI video failu atbalsts Mac datoriem.


Jauni kameru profili

Pievienots sekojošu fotoaparātu (šajā gadījumā telefonu) atbalsts:

 • Apple iPad Pro (11-inch) (2. paaudze)
 • Apple iPad Pro (12.9-inch) (4. paaudze)
 • Apple iPhone SE (2020. gada versija)

Pilnais saraksts ar atbalstītajiem RAW formātiem šeit.


Jauni objektīvi

Apple

 • Apple iPad (6. paaudze) aizmugures kamera 3.3mm f2.4 (JPEG)
 • Apple iPad (7. paaudze) aizmugures kamera 3.3mm f2.4 (JPEG)
 • Apple iPad Air (3. paaudze) aizmugures kamera 3.3mm f2.4 (JPEG)
 • Apple iPad Air aizmugures kamera 3.3mm f2.4 (JPEG)
 • Apple iPad mini (5. paaudze) aizmugures kamera 3.3mm f2.4 (JPEG)
 • Apple iPad Pro (11-inch) (2. paaudze) aizmugures kamera 1.27mm f/2.4 (JPEG+HEIC)
 • Apple iPad Pro (11-inch) (2. paaudze) aizmugures kamera 3mm f/1.8 (DNG+JPEG+HEIC)
 • Apple iPad Pro (11-inch) (2. paaudze) priekšējā kamera 2.87mm f/2.2 (JPEG+HEIC)
 • Apple iPad Pro (12.9-inch) (4. paaudze) aizmugures kamera 1.27mm f/2.4 (JPEG+HEIC)
 • Apple iPad Pro (12.9-inch) (4. paaudze) aizmugures kamera 3mm f/1.8 (DNG+JPEG+HEIC)
 • Apple iPad Pro (12.9-inch) (4. paaudze) priekšējā kamera 2.87mm f/2.2 (JPEG+HEIC)
 • Apple iPhone SE aizmugures kamera 3.99mm f/1.8 (DNG+JPEG+HEIC)
 • Apple iPhone SE priekšējā kamera 2.87mm f/2.2 (JPEG+HEIC)
 • Apple iPod touch aizmugures kamera 3.3mm f2.4 (JPEG)

Huawei

 • HUAWEI P40 Pro priekšējā kamera (JPEG)
 • HUAWEI P40 Pro aizmugures galvenā kamera (DNG+JPEG)
 • HUAWEI P40 Pro aizmugures telefoto kamera (DNG+JPEG)
 • HUAWEI P40 Pro aizmugures platleņķa kamera (DNG+JPEG)

Pilnais saraksts ar atbalstītajiem objektīviem, kuriem pieejami profili, apskatāms šeit.


Izmaiņas Adobe Camera RAW

Šo gribējās pieminēt papildus Lightroom jaunumiem. Adobe Camera RAW programmai pilnībā pārstrādāts dizains un izveidots kaut kas vidējs starp Lightroom un Lightroom Classic, līdz ar ko šķiet daudz saprotamāks un ērtāk lietojams.

Lai labi!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.