Lightroom 8.4 – augusts 2019

Vakar Adobe publicēja jaunu Lightroom Classic versiju – 8.4. Daži jaunumi ir! Un, kā ierasts, arī dažu kļūdu labojumi un jaunu kameru un objektīvu atbalsts.

Sākumā piebildes par atjaunināšanu

Ja jums Adobe Creative Cloud programmā iestādījumos izvēlēta automātiska atjaunināšana (gadījumā, ja kaut kad iepriekšējā dzīvē apstiprinājāt šādu izvēli), iespējams, ka viss jau darīts. To viegli pārbaudīt nospiežot Lightroom Classic > About Lightroom Classic

vai Help >System Info…

Šeit pie viena variet iegūt arī pilnu pārskatu par savu datora sistēmas versiju, programmā instalētajiem spraudņiem un grafiskās kartes parametriem

Ja atjauninājums nav uzinstalēts automātiski, jādodas uz Help>Updates, un atvērtajā Adobe Creative Cloud programmas logā jāspiež uz izvēles Update blakus programmai Lightroom Classic (nevis Lightroom CC vai, ja ir atvērta pilna izvēlne, arī ne Lightroom CC 2015). Ja atjauninājums nav pieejams, bet jūsu datora sistēma atbalsta Lightroom Classic (CC) astoto versiju , spiediet uz ACC lietotnes loga trīs punktiem labajā augšējā malā un izvēlieties Check for App Updates.

Ja tomēr šeit neizdodas atjaunināt (tā reizēm notiek), mēģiniet iziet no Adobe lietotāja konta un pierakstīties no jauna, vai arī kādu dienu nogaidiet.

Jaunumi

Photomerge Batch Processing

Tagad iespējams veidot vairākas panorāmas, HDR vai HDR panorāmas veinlaicīgi.

 • Katrai panorāmas, HDR vai HDR panorāmas veidošanai jāapvieno izvēlētie attēli – tos jāiezīmē, jānospiež ar labo peles pogu uz kāda no tiem un jāizvēlas grupēšanas funkciju Stacking>Group into Stack. Jāpiebilst, ka katru attēlu grupu jāizveido atsevišķi).
 • Kad tas izdarīts, jāiezīmē visas apstrādājamās attēlu grupas, jānospiež labo peles pogu un jāizvēlas Photomerge un tad vajadzīgo: PanoramaHDR vai HDR Panorama. Lightroom tad rindas kārtībā apvienos izvēlētās attēlu grupas, par progresu ziņojot sadaļā Activity Center (augšējā kreisajā stūrī).
Uzmanību!

Šī komanda tiks attiecināta uz visām aktīvajām attēlu grupām, tādēļ nevajadzētu izvēlēties citām darbībām paredzētās attēlu grupas (piemēram, ja veido panorāmas salikumu, nevajadzētu izvēlēties HDR montāžai paredzētos attēlus).

Ja izvēlēta vairāk kā viena attēlu grupa, netiks rādīts dialoglogs ar iespēju mainīt iestatījumus. Tā vietā tiks izmantoti pēdējā reizē konkrētajai darbībai izvēlētie. Ja nepieciešami atšķirīgi iestatījumi, jāizvēlas katru apvienošanu veikt atsevišķi (un tādā gadījumā nav vajadzības veidot attēlu grupas).

Ja kopā ar izveidotajām attēlu grupām netīšām apvienošanai izvēlēti arī tajās neiekļauti attēli, tie pie apvienošanas netiks izmantoti.

Ātrdarbības uzlabojumi

Darbības ar mapēm

Atverot Lightroom, jūtami paātrināta mapju skaita norādīšana panelī Folders. Tāpat daudz ātrāk programma darbojas veicot arī citas ar attēlu mapēm saistītas darbības.

Ātrdarbības uzlabojumi attēlu apstrādē, izmantojot grafiskās kartes atbalstu

Samazināta “ķeršanās” pie attēlu apstrādes Develop modulī, īpaši tiem, kuri lieto Apple 4K un 5K monitorus. Tas panākts pateicoties tam, ka liela daļa no rēķināšanas uzdevumiem tagad tiek pārlikta no datora procesora uz grafiskās kartes pleciem. Tas samazina reakcijas laiku, ar kādu izmaiņas tiek parādītas monitorā, gan lietojot rediģēšanas regulatorus, gan arī izmantojot lokālās apstrādes rīkus.

Krāsu marķējuma izmantošana

Kolekciju un kolekciju grupu marķēšana

Tagad, līdzīgi kā to varēja darīt ar attēliem un mapēm, iespējams ar krāsu kodiem marķēt arī kolekcijas un kolekciju grupas. Tikpat vienkārši – labā peles poga uz izvēlētās kolekcijas un Add Color Label to Collection uz jāizvēlas krāsa. Lai marķējumu noņemtu jāizvēlas Add Color Label to Collection > None. Ja gribas vienlaicīgi marķēt ar vienu krāsu vairākas kolekcijas (vai noņemt krāsu kodu), jārīkojas līdzīgi kā ar attēliem vai citām mapēm: jāiezīmē pirmo kolekcijas mapi un (ja kolekcijas ir secīgi pēc kārtas), turot nospiestu taustiņu Shift, jānospiež peli uz pēdējās (apakšējās kolekcijas), vai, ja kolekcijas nav secīgā kārtā, tad jāizmanto taustiņu Cmd/Ctrl, iezīmējot vajadzīgās kolekcijas. Tad ar labo peles pogu jāizvēlas vajadzīgo krāsu.

Piezīme!

Ja izvēlēsieties marķēt kolekciju grupu, redzamā komanda ir Add Color Label to Collection, bet tas attiecinās darbību tikai uz kolekciju grupu, nevis uz tajā iekļautajām kolekcijām.

Lai nofiltrētu marķētās kolekcijas vai kolekciju grupas, ar peli jāuzspiež uz uznirstošās izvēlnes blakus lupai kolekciju paneļa augšmalā.

Pievienot tekstu kolekcijām, mapēm, attēliem un krāsu kodiem

Ja kādam no attēliem ir pievienots krāsu kods, arī metadatu panelī tas vienmēr tiek pierakstīts automātiski.

Tekstu var viegli mainīt, aizvietojot ar sev vēlamo apzīmējumu, piemēram, dzeltenā krāsa nozīmētu “apstrādei”, sarkanā krāsa – “gatavi sūtīšanai” utt. Kā to paveikt, lasiet septiņas rindas zemāk.

Jaunajā Lightroom Classic versijā 8.4 iespējams pievienot apraksta tekstu pēc vēlēšanās arī mapju, kolekciju vai kolekciju grupu krāsām. Šie teksti neparādīsies metadatu sadaļā pie attēliem, kuri iekļauti attiecīgajā mapē vai kolekcijā. Līdz ar to ir iespēja izmantot atšķirīgus aprakstus, piešķirot jēgpilnu nozīmi krāsas marķējumam kolekcijas, mapas vai attēla kontekstā.

Novirze no tēmas – jauna mācība par vecām lietām

Lai pievienotu mainītus aprakstus krāsu kodiem, jāizvēlas Metadata>Color Label Set

Var izvēlēties kādu no gatavajiem aprakstiem (ja ir vēlēšanās, lai marķējuma krāsas sakristu ar Adobe Bridge, var izvēlēties Bridge Default), vai veidot savus tekstus, izvēloties Edit

PNG failu eksports

Šī ir jauka ziņa – tagad iespējams eksportēt failus no Lightroom arī png formātā. Tie, atšķirībā no JPEG failiem nav kompresēti un tajos iespējams saglabāt pamatnes caurspīdību.

PNG noderīgi izmantot situācijās, kad apstrādājot tiek izmantots Transform panelis vai arī tiek montēta panorāma un saglabājas tukšās vietas, kuras šķiet noderīgi saglabāt eksportējot. Savukārt, ja tiek imortēti png faili, kuriem jau ir caurspīdīgi laukumi, var būt noderīgi tos pēc apstrādes Lightroom eksportēt nezaudējot caurspīdību.

Eksportējot PNG, ja paredzēta tālāka apstrāde, ieteicams izvēlēties 16 bitu krāsu dziļumu. Ja attēls tiks publicēts internetā, tad, protams pietiek ar 8 bitu krāsu telpu, jo tad arī faila izmērs būs divreiz mazāks.

Uzlabojumi Book modulī

Šis ir ļoti ērti – tagad, ievelkot attēlus no kadru joslas jebkurā vietā lapā, pat ja tajā nav attēla šūnas, tā tiek izveidota automātiski kopā ar attēlu iespējams

Tāpat iespējams arī pārvietot attēlu no esošas šūnas uz lapas jebkurā vietā, kaut tam neredzu īpašu jēgu. Jāatzīmē, ka arī iepriekšējā šūna saglabājas, un no tās var tikt vaļā, ar labo peles pogu nospiežot un izvēloties Remove Selected Cells.

Jauni fotoaparāti

Pievienots sekojošu fotoaparātu atbalsts:

 • Canon PowerShot G5 X Mark II
 • Canon PowerShot G7 X Mark III
 • Hasselblad X1D II 50C
 • Leica V-Lux 5
 • Panasonic LUMIX DC-GX880

Jauni objektīvi

NIKON (F):

 • Nikon NIKKOR 28mm f/2.8 AIS
 • TAMRON SP 35mm F1.4 Di USD F045N
 • TAMRON 35-150mm F2.8-4.0 Di VC OSD A043N
 • Zeiss Otus 1.4/100 ZF.2

CANON (RF):

 • Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
 • Canon RF 28-70mm F2 L USM
 • Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
 • Canon RF 50mm F1.2 L USM
 • Canon RF 85mm F1.2 L USM
 • TAMRON SP 35mm F1.4 Di USD F045
 • TAMRON 35-150mm F2.8-4.0 Di VC OSD A043
 • Zeiss Otus 1.4/100 ZE

SONY (FE):

 • SIGMA 28mm F1.4 DG HSM A019
 • SIGMA 35mm F1.2 DG DN A019
 • SIGMA 45mm F2.8 DG DN C019
 • Sony FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS
 • Sony FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS + 1.4X Teleconverter
 • Sony FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS + 2X Teleconverter
 • Sony FE 600mm F4 GM OSS
 • Sony FE 600mm F4 GM OSS + 1.4X Teleconverter
 • Sony FE 600mm F4 GM OSS + 2X Teleconverter
 • Tokina FíRIN 100mm F2.8 FE AF Macro

PENTAX (K):

 • HD PENTAX-DA 11-18mm F2.8ED DC AW
 • HD PENTAX-FA 35mm F2

Lai labi lietot!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.