Lightroom 7.4 – jūnija jaunumi

Pēc iepriekšējiem diviem (7.3 un 7.3.1) Adobe attīstītāju jaunumiem, kur viņi bija sastrādādājuši rindu ar visādām traucējošām ķibelēm, tramīgākiem lietotājiem varbūt labāk nogaidīt ar atjauninājuma iegūšanu. Tuvākās nedēļas laikā jau būs daudz pamēģinājušo un (varbūt) cietušo, tad arī būs skaidrs, vai jau var atjaunināt, vai tomēr jānogaida kāda starpversija ar izlabotām rupjākajām kļūdām. Tiem, kuriem nepieciešams kāds no jaunajiem kameru profiiem, protams ir atšķirīga motivācija un ir jāriskē. Risks nešķiet pārāk liels, vismaz pirmās lietošanas dienas gaitā neradās nekādas problēmas un iepriekšnovērotās problēmas pat šķiet pazudušas.

Vēl tikai piebildīšu, ka šeit apskatītie jaunumi attiecas uz Lightroom Classic CC.

Lai iegūtu Lightroom Classic 7.4 atjauninājumu, var izvēlēties Help>Updates, un atvērtajā CC programmu dialoglogā, spiest uz Lightroom Classic CC (ne Lightroom CC vai Lightroom CC 2015)  Ja atjauninājums vēl pagaidām nav redzams, var spiest uz augšējā labajā stūrī redzamajiem trīs punktiem, tur izvēloties Check for App Updates. Ja arī tur atjauninājums nav pieejams, varbūt ir jāmēģina vēlāk, vai jāiziet no CC programmas un jāiereģstrējas mākoņvidē vēlreiz.

Jaunas funkcijas

Krāsu kodi mapēm

Neliela bet patīkama lietiņa. Tagad iespējams pievienot krāsu marķējumu mapēm. To var paveikt gauži vienkārši, uzspiežot ar peles labās pogas taustiņu uz attiecīgās mapes un izvēloties Add Color Label ar kādu no 5 piedāvātajām krāsām. Izvēloties None, krāsas marķējums tiek noņemts.
  

Preset Manager

Tā kā laika gaitā visiem sakrājas ļoti daudz dažādu scenāriju un scenāriju komplektu, kuri netiek regulāri lietoti, tomēr arī negribas tos izmest, tagad tiek piedāvāta iespēja tos paslēpt.

Jāspiež ar peles kreiso pogu uz krustiņa panelī Presets un uznirstošajā izvēlnē jāatver logs Manage Presets.

Šeit var atslēgt tos scenāriju komplektus, kuri šobrīd ir neaktuāli.

Tos var pieslēgt atpakaļ, atkārtoti atverot šo scenāriju paneli, vai arī, lai pieslēgtu visus pieejamos scenārijus, ar labo peles pogu spiežot uz jebkuras panelī esošās scenāriju grupas un izvēloties Reset Hidden Preset Groups.

Preset Preview Preference

Līdz šim, uzvirzot peli virs scenārija Presets panelī, attēlu apskates logā tika uzģenerēts pilnizmēra priekšskates attēls, kas, izmantojot gausākus datorus, varēja bremzēt attēla atrādīšanu. Lai to atslēgtu un redzētu priekšskates attēlu vienīgi Navigator panelī, programmas iestatījumos (Preferences) šķirklī Performance, jānoņem atzīme pie izvēles Enable hover preview of presets in Loupe.

Profile Manager

Iepriekšējā versijā (7.3) tika izveidota jaunā profilu sistēma, kura ir tās versijas labākais jaunums.

Tagad tiek piedāvāta arī iespēja paslēpt krāsu profilu grupas. Lai to izdarītu, panelī Profile Browser, līdzīgi scenāriju paslēpšanai, ar labo peles pogu jānospiež uz profilu grupas lai atvērtu Manage Profiles, kur var atslēgt nevajadzīgos profilus.

   

Lai pieslēgut atpakaļ paslēptos profilus, var vēlreiz izmantot Profile Manager, vai arī ar labo peles pogu spiežot uz jebkuras panelī esošās scenāriju grupas un izvēloties Reset Hidden Profiles. Labā peles poga piedāvā arī iespēju izvērst vai sakļaut visas profilu grupas.

HEIC/HEIF failu atbalsts

Jaunais RAW formāts iPhone kamerām ir HEIC/HEIF un  Lightroom Classic 7.4 pievienots atbalsts šo failu importēšanai un apstrādei. Pagaidām gan tas iespējams vienīgi Mac datoriem ar High Sierra (10.13.x) operētājsistēmu. Pārējiem lietotājiem pagaidām konvertēšanai jāizmanto citas trešo pušu programmas.

Savukārt HEIV video failiem atbalsts pagaidām netiek nodrošināts nevienā no operētājsistēmām, tā kā atliek vienīgi gaidīt.

Panorāmas and HDR failu grupēšana

Veidojot panorāmas vai HDR attēlus, tagad iespējams automātiski sagrupēt apvienošanai izmantotos attēlus ar jaunizveidoto attēlu grupas virspusē. Lai to panāktu, panorāmas un HDR  dialoglogā jāatzīmē Create stack.

Ja Create Stack atzīmēts, pēc noklusējuma attēli tiek sakļauti

Nospiežot uz cipara (šajā gadījumā 4), attēli tiek atgrupēti

Uzlabota darbība mapju meklēšanai Folders panelī

Seminārā PhotoShow Riga teicu, ka pagaidām nevajadzētu izmantot šo funkciju, tā kā tā beidzas neprognozējami un visdrīzāk programma jāpārstartē, lai atgrieztos pie normāla mapju izkārtojuma un funcijām. Tagad Adobe sola, ka tā ir salabota un darbojas ātrāk, pie tam pazīst arī visas Unicode rakstzīmes. Vēl nepamēģināju.

Pārveidota automātiskā attēlu grupēšana pēc uzņemšanas laika

Ja tiek izmantota funcija Auto Stack by Capture Time izveidotās grupas sākotnēji tiek rādītas sagrupētas, nevis atgrupētas.

Scenāriju un profilu sinhronizācija Lightroom CC (iOS, mobile, web) ekosistēmā

Šī ir vēl viena nedraudzīga ziņa Lightroom Classic lietotājiem. Tiešā veidā tas Lightroom Classic neietekmē, bet tas var noderēt, ja tiek lietotas pārējās Adobe piedāvātās Lightroom versijas. Visi scenāriji un profili kopš šī brīža tiek sinhronizēti starp visām ekosistēmas programmām, izņemot Lightroom Classic. Adobe ir izlēmuši vairs nepievienot jaunas sinhronizācijas funkcijas tradicionālā Lightroom lietotājiem. Tie, kurus interesē savus scenārijus sinhronizēt ar mākoņvidē bāzētajām versijām, var lasīt šajā Adobe Help sadaļā.

Jaunu kameru atbalsts

Pievienota sekojošu kameru RAW failu atpazīšana:

  • Fujifilm X-T100
  • PENTAX K-1 Mark II*
  • Phase One IQ3 100MP Trichromatic**
  • Samsung Galaxy S9
  • Samsung Galaxy S9+

*Dynamic Pixel Shift Resolution pagaidām netiek atbalstīta. Šajā režīmā uzņemtie attēli pie atvēršanas rādīs vienīgi sērijas pirmo attēlu.

** daļējs sākuma atbalsts

Visu atbalstīto kameru saraksts apskatāms šeit.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.