Aprīļa jaunumi Lightroom nometnē

Ja sākumā šķita, ka jaunumu nav pārāk daudz, izrādījās, ka ir un arī būtiski. Jaunais papildinājums ar kārtas skaitli Lightroom Classic CC v7.3.

Jauni profili 

Adobe izveidojusi jaunu kameru profilu virkni visām ar Lightroom saistītajām programmām, savukārt tiem, kuri lieto Photoshop, profili iekļauti Adobe Camera Raw. Tie paredzēti kā papildu izvēles iespējas uzsākot attēlu apstrādi. Ja līdz šim pie kameru profiliem Develop moduļa Camera Calibration panelī bija iespējams izvēlēties vienīgi starp Adobe Standard (pēc noklusējuma iestādītais profils) un Adobe simulētajiem fotoaparātā piedāvātajiem profiliem, tagad ir izveidota virkne jaunu Adobe profilu, kuri, līdzīgi, kā līdz šim, attiecas vienīgi uz RAW failiem. Kameras profili beidzot novietoti tiem atbilstošākā vietā, proti, pārcelti uz Basic paneli labās puses augšā, to būtiski pārveidojot un atstājot Calibration panelī vienīgi RAW procesa versiju un reti izmantojamās profila pamatkrāsu koriģēšanas funkcijas. Šis noteikti ir pareizāks izvietojums, jo ir pieejams tūlīt kā pirmā darbība, ja ir nepieciešams izmantot citus, piemēram, savus izveidotos kameras profilus, nevis paļauties uz Adobes vidējo/universālo.

Otra profilu sadaļa ir ar tā saucamajiem radošajiem profiliem, kurus var pielietot visiem failu veidiem. Tā kā iepriekš veiktās attēlu apstrādes korekcijas tiek saglabātas, tos var “uzklāt” jau agrāk apstrādātajiem attēliem, vai arī izmantot kā sākumu vēl nekoriģētajiem attēliem pēc to importēšanas.

Sākotnējais skats, atverot Basic paneli

Nospiežot uz četru kvadrātiņu ikonas labajā pusē, atveras jauns panelis, kurā glabājas dažādie profili, sašķiroti pēc kopīgām pazīmēm: biežākai lietošanai izvēlētie (Favorites), Adobe pašu veidotie RAW profili (bijušo un jauno profilu kopa Adobe Raw, fotoaparāta profilu imitācijas sadaļa Camera Matching, lietotāju pašu veidotie profili (Profiles) un Legacy, kurā apkopoti agrākajās Lightroom versijās pieejamie Legacy profili).

Dalījums atsevišķos blokos, mainīgs atkarībā no izvēlētā rādīšanas režīma (ALL, Color vai B&W)
Ar zvaigznītēm atzīmētie profili ir iekļauti sadaļā Favorites. Tos var pievienot vai atcelt, spiežot uz zvaigznītes ikonas sīktēla labajā augšējā stūrī

Tie, kuri jau līdz šim lietoja savus būvētos profilus atsevišķām kamerām/objektīviem/gaismas apstākļiem/sesijām satraukties nav pamata, visi profili ir saglabāti kopējā blokā pie RAW profiliem (sadaļa Profiles).

RAW profili

Jaunajā versijā importētajiem attēliem kā noklusētais profils krāsu attēliem tiek izmantots Adobe Color, kurš nedaudz atšķiras no līdzšinējā Adobe Standard. Tas ir veidots līdzīgi Standard profilam, lai veidotu neitrālu, izlīdzinātu attēla interpretāciju, tomēr jaunajam profilam ir nedaudz pastiprināts kontrasts un piesātinājums, ar uzsvaru uz siltajiem toņiem.

Adobe Portrait ir optimizēts patīkamākam visu ādas toņu attēlojumam, kā arī tam ir samazināts kontrasts.

Adobe Neutral samazina kontrastu un krāsu piesātinājumu, piedāvājot lielāku rediģēšanas brīvību.

Adobe Landscape ir ar piesātinātākām krāsām kā Adobe Color, īpaši zilajai un zaļajai tonalitātei. Tonālais diapazons ir nedaudz saspiests dodot vairāk iespēju apstrādei.

Adobe Vivid ir veidots tā, lai paspilgtinātu attēlu ar spilgtākām krāsām un bieži ir lietojams bez īpašas tālākas apstrādes. Tam ir augstāks kontrasts un piesātinājums kā Adobe Color.

Adobe Standard ir agrākais noklusējuma profils un ir saglabāts kā viena no izvēlēm.

Adobe Monochrome tiks ieslēgts gadījumos, ja attēls tiek pārveidots melnbaltajā režīmā (Cmd/Ctrl+V) un visi regulēšanas slīdņi B&W panelī Color/B&W tiek novietoti neitrālā stāvoklī, atšķirībā no iepriekšējās versijas, kad krāsu interpretācija tika veikta jau pie konvertēšanas. Tas veido labāku toņu sadalījumu kā iepriekšējā versija.

Radošie profili

Otra profilu sadaļa ir ar tā saucamajiem radošajiem profiliem, kurus var pielietot visiem failu veidiem. Tā kā iepriekš veiktās attēlu apstrādes korekcijas tiek saglabātas, tos var pielietot arī jau agrāk apstrādātajiem attēliem, kā arī izmantot kā sākumu vēl nekoriģētajiem attēliem pēc to importēšanas.

Šie profili ir veidoti noteikta stila un sajūtas radīšanai. Dažos no tiem tiek izmanota atšķirīgu krāsu telpu toņu sapludināšana, kas sniedz iespēju iegūt tādu attēlu, ko nevarētu panākt ar Develop modulī pieejamo regulēšanu. Otra šo profilu izmantošanas priekšrocība salīdzinot ar scenārijiem ir tā, ka netiek ietekmētas apstrādes slīdņu iestatītās vērtības un regulēšana iespējama neatkarīgi no profila.

Ja tiek izvēlēts kāds no radošajiem profiliem, aktivizējas blīvuma slīdnis (Amount), ar ko pieregulēt profila intensitāti. Izmantojot RAW profilus, tas ir neaktīvs.

Patiesībā šis ļoti atgādina savstarpējo tuvināšanos starp dažādiem programmu izstrādātāju piedāvājumiem. Šajā gadījumā ir liela vizuālā līdzība ar, piemēram, ON1 dažādajiem filtriem un scenārijiem. Protams metodes un izpildījums atšķirīgs, bet izskats un būtība līdzīga.

Piezīme. Lietotāju veidotie profili pagaidām netiek sinhronizēti ar Lightroom CC mobile/web.

Nedaudz ciniska piezīme. Tas, ko droši varam sagaidīt tuvākajā laikā, ir plašs dažādu scenāriju izstrādātāju piedāvājums ar “neatkārtojamiem, lieliskiem un brīnišķīgiem” gataviem profiliem par nelielu atlīdzību, vai varbūt pat par velti. Ir ļoti viegli piekraut datoru ar visādiem krāmiem, tā kā ieteiktu piedomāt, pirms sākt kaut ko lejuplādēt, jo tas ir līdzīgi kā ar scenārijiem, kuri tiek piedāvāti tūkstošiem katram, kurš vien gatavs tos uzlūkot un nav tik čakls, lai pats sabīdītu iestatījumus sev vēlamā stāvoklī.

Dehaze 

Vēl viena jauka ziņa. Adobe turpina sakārtot lietotni, novietojot saistītos rīkus sakarīgākā veidā. Arī funkcija Dehaze ir nonākusi loģiskākā vietā – no Effects paneļa tā pārcelta uz Basic paneļa sadaļu Presence, kur atrodas kopā ar citiem kontrasta paugstināšanai un krāsu piesātinājumam paredzētajiem rīkiem.

Tonālo līkņu panelis 

Nedaudz palielināts tonālo līkņu panelis, kā arī RGB, sarkanā, zaļā un zilā histogramma ir pagaišinātas, lai vieglāk kontrolēt veicamās izmaiņas.

Scenāriju panelis 

Papildināts un pārkārtots scenāriju panelis Develop modulī.

Nospiežot uz + labajā augšējā stūrī līdz šim bija iespējams izveidot jaunu scenāriju. Tagad tur tiek piedāvāta iespēja izveidot savu vai importēt citus scenārijus. Tāpat izveidota iespēja, spiežot ar labo peles pogu uz attiecīgā scenārija, izvēlēties savus biežāk lietojamos scenāriju un tos apkopot mapē Favorites.

Visi lietotāju veidotie/ne Lightroom pašu standarta scenāriji versijā 7.3 tiks konvertēti no .lrtemplate failiem uz .xmp veida failiem un saglabāti centrālajā vietnē, padarot tos pieejamus gan Lightroom, gan Camera Raw. Ja scenāriji tiek uzglabāti kopā ar konkrēto katalogu, nevis attiecināti uz visiem katalogiem, tad tie saglabāsies piesaistīti konkrētajam katalogam. Tā kā scenāriji tiks konvertēti tajā brīdī, kad tiks veikta programmatūras atjaunināšana, parādīsies paziņojums:

Uzlabota seju atpazīšana 

Pārstrādāta seju atpazīšanas funkcija, uzlabojot seju noteikšanu un atpazīšanu. Par šo pagaidām sīkāk nerakstīšu, jo tāpat jau pārāk daudz informācijas.

Veiktspējas uzlabojums Windows lietotājiem 

Importa dialoglogā, uzsākot importēt attēlus no ārējiem datu nesējiem, attēli parādīsies ātrāk, kā arī tiks ielasīti priekšskates attēli, tiklīdz tie parādīsies.

Facebook publicēšana 

Sakarā ar ierobežojumiem no Facebook puses, turpmāk nebūs iespējams pievienot komentāru Facebook publicētajiem attēliem no Lightroom Comments paneļa.

Jauno kameru Raw atbalsts

Šiet ir jaunās atbalstam iekļautās kameras:

  • Canon EOS 1500D (EOS Rebel T7/EOS Kiss X90/EOS 2000D
  • Canon 3000D (EOS Rebel T100/EOS 4000D)
  • Canon EOS M50 (EOS Kiss M)
  • Panasonic LUMIX DC-GX9 (DC-GX7MK3)
  • Panasonic LUMIX ZS200 (DC-TX2/DC-TZ200/DC-TZ202/DC-TZ220/DC-ZS220)
  • Sony A7 III (ILCE-7M3)

Pievienoti jauni objektīvu profili

Canon EF

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.