Lightroom jaunumi no Adobe MAX konferences

Savā gada lielākajā pasākumā – MAX konferencē (16.–20. oktobris) – Adobe atkal piedāvā daudz jaunumu. Jaunas programmas, atjauninājumi un jauni rīki praktiski visām jau esošajām. Tomēr šeit rakstīšu tieši par izmaiņām attiecībā uz Lightroom.

Jaunumi īsumā

Vakar tika pieteikta un atrādīta jauna koncepcija attiecībā uz Lightroom attīstību.

 • Lightroom, kādu to zinājām pēdējos 10 gadus, turpmāk sauksies Lightroom Classic.
 • Izveidots pilnīgi jauns mākoņvidē balstīts risinājums, kuru Adobe paši sauc par mākoņvidē balstītu ekosistēmu un kura nosaukums būs Lightroom CC, kurā ir iekļauti Lightroom CC desktop, Lightroom CC iOS  un Lightroom CC Android mobilajām ierīcēm, kā arī Lightroom CC web.
 • Lightroom Classic 7. versija iznākusi jau vairs vienīgi kā nomas pakalpojums un turpmāk netiks piedāvāta iegādei ilglaicīgai lietošanai. 6. versijai, kura pagaidām būs nopērkama nevis nomājama, vēl būs daži nelieli atjauninājumi attiecībā uz jauno kameru profiliem un tad tā tiks pārtraukta pavisam.
 • Virkne jaunu funkciju Lightroom mobile iOS un Android lietotājiem: atslēgvārdu pievienošana and kolekciju (albumu) komplekti (kas nosaukti kā “folders” Lightroom CC vidē)  – un tos nebūs iespējams sinhronizēt ar Lightroom Classic, vienīgi ar jauno Lightroom CC. Bet par mierinājumu tiem, kuri turpinās lietot Lightroom Classic, tur veidotās kolekcijas arī turpmāk būs savietojamas ar mākoņvidi līdzšinējā veidā.
 • Pēc Adobe teiktā, ar mākslīgo intelektu atbalstīta “Best Photos” funkcija Lightroom web vidē.

Vairāk par jaunumiem un izmaiņām atsevišķās programmās

Lightroom Classic jaunumi

Šajā gadījumā Adobe ir vairāk orientējusies uz veiktspējas uzlabošanu. Pēc viņu teiktā ātrdarbība uzlabota:

 • pie pašas programmas atvēršanas;
 • Preview veidošanā iekļauti Standard, 1:1 un Minimal režīmi;
 • ja pie importēšanas tiek izvēlēts Embedded & Sidecar previews, Library modulī iespējams ātri pārlūkot lielu skaitu, kā arī 1:1 palielinājums tiek ielasīts ātrāk. To Adobe pamato ar to, ka iegulto priekšskates attēlu sagatavošanai prioritāte tiek noteikta bāzējoties uz to, kuras mapes tiek apskatītas. Ja importējot attēli tiek ievietoti vairākās mapēs, ir iespējams sākt apskatīt un novērtēt tos tiklīdz tie ir pievienoti katalogam, negaidot importēšanas beigas un priekšskates attēlu veidošanu.
 • pārslēgšanās starp Library un Develop moduli;
 • pārvietošanās starp attēliem Develop modulī;
 • lokālās korekcijas otai (cik pārbaudīju, tā tiešām ir).

Jaunās un uzlabotās funkcijas.

 • Ļoti noderīga šķiet lokālās apstrādes rīkos iekļautā iespēja masku rediģēšanai Range Mask.

  Tā ir pietrūkusi visu laiku un tādēļ bieži nācās pārslēgties uz Photoshop pat pie nelielām korekcijām (kas nozīmē arī pamest RAW vidi). Jaunā funkcija piedāvā iespēju darboties gan ar konkrētu krāsu diapazonu, gan, kas man šķiet pie attēlu apstrādes vēl būtiskāk, strādāt ar tonālā diapazona jeb luminances maskām. Šis piemērs varbūt nav pats precīzākais, tomēr ātrai ilustrācijai varētu būt noderīgs.

  Šeit pamēģināšanai izvēlējos otas rīku un pakrāsoju vienu zaru. Pie aktīva maskēšanas rīka, nospiežot “O”, iespējams redzēt maskas darbības zonu (krāsu var mainīt pēc vajadzības). Luminances vērtība pagaidām atstāta sākotnējā stāvoklī.
  Pabīdot diapazona ierobežotāju (Range) līdz izvēlētajai vērtībai (šajā gadījumā ierobežoju tumšo daļu un izvēlējos tonālo diapazonu no 69–100), pie aktīvas maskas var redzēt, kā mainās rediģējamais apgabals. Mīkstinājuma zonu (Smoothness) atstālu pie sākotnējās vērtības 50.
  Šādi izskatījās sākotnējais attēls.

  Šeit rezultāts veicot dažas testa korekcijas Basic panelī.
 • Izmantojot jauno procesa versiju 4, automātiskā maskēšana ar labāku trokšņu mazināšanas darbību. Ja tiek izvēlēta jau agrāk apstrādātiem attēliem, ieteicams paskatīties, vai nav jūtamas vizuālas izmaiņas. Attēliem, kuriem pamēģināju to pieslēgt, nekas ļauns nenotika, tomēr der uzmanīties, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. Pārslēdzoties no versijas 2 uz versiju 3 apstrādātajiem attēliem daudz gadījumos bija būtiska atšķirība, tomēr tur bija kardinālas izmaiņas pašā Basic panelī.
 • pievienots jauns metadatu scenārijs pie eksporta: All Except Camera Raw Info. Tas palīdzēs “pieslēpt” attēlam veiktās izmaiņas, saglabājot pārējo informāciju.
 • jauns filtrēšanas veids pie attēlu importa – File Type. Tas šķiet noderīgi, ja tiek importēti dažādu formātu faili, no kuriem ne visi šķiet nepieciešami, piemēram RAW+JPEG, ja tāds bijis uzstādījums kamerā, bet nešķiet būtisks, kā arī importējot no cita diska vai mapes, kurā atrodas dažādu formātu faili.
 • uzlabota darbība vairāku vienlaicīgu HDR vai panorāmas attēlu apvienošanas. Šis šķiet labi, jo līdzšinējā pieredze rāda, ka jau pie četriem/pieciem vienlaicīgiem procesiem, dators sāk pamatīgi bremzēt darbību.
 • pievienotas jaunas kameras un objektīvi. Pilns saraksts apskatāms šeit:

Atjaunināšanai kopš vakardienas vakara vajadzētu būt iespējamai normālā veidā caur Creative Cloud programmu vai arī izvēloties pašā programmā Help->Updates. Ja tomēr atjauninājums nav pieejams, ieteicams izrakstīties no sava CC konta un pierakstīties no jauna.

Lightroom CC

Skan lepni un šķiet, ka šis no Adobe puses tiek domāts kā jaunais flagmanis attēlu apstrādei, paņemot nosaukumu no līdzšinējās Lightroom versijas. Pie šīs programmas pārāk neaizkavēšos, jo pagaidām tā nešķiet pārāk gatava darbam. Tajā ir rinda ar ērtām lietām:

 • ar mākoņvides atbalstu pilnīga integrācija starp dažādām ierīcēm;
 • iespēja lietot vienu datubāzi uz diviem datoriem (kas klasiskajā izpratnē nav iespējams, tā kā katalogs ir viens un tas glabājas konkrētā datorā);
 • vienkāršāka (un ierobežotāka) datu bāzes loģistika, jo šajā gadījumā to vairāk nosaka programmas funkcionalitāte, nevis veido pats fotogrāfs un tā ir vieglāk izprotama jauniem lietotājiem.

Tomēr normālam produktīvam darbam tā nav gatava. Varbūt kādreiz būs, bet līdz tam, šķiet, vēl tāls ceļš.

Cena, pieejamie plāni lietotājiem.


Te var redzēt, ka abas Lightroom versijas tiem, kuri lieto “fotogrāfu komplektu” ir pieejamas vienlaicīgi. Tomēr, ņemot vērtā to, ka Lightroom CC ir mākoņvidē bāzēta programma, standartpiedāvājumā iekļautais 20GB glabāšanas apjoms nav pietiekams. Līdz ar to ir vairāki varianti, no kuriem izvēlēties:

Adobe mājas lapā, kura daļēji pielāgota Latvijas klientiem, nedaudz mulsinoša informācija par izmaksām, jo, nospiežot izvēlēties pirkt, iegūstam citus skaitļus, piemēram 3. variantā, skaidrā vācu valodā mums tiek piedāvāts šo iegādāties par EUR 19.99 plus PVN, kas Vācijā ir 19%.
 • Iegādāties Lightroom CC ar 1 TB atmiņas par parastā fotogrāfiju plāna cenu;
 • Izmantot esošo plānu un mēģināt iekļauties 20GB apjomā (joks);
 • Izmantot esošo plānu kopā ar 1TB glabāšanas vietu, par to maksājot apmēram 20 eiro mēnesī;

Papildus šim tiek piedāvāta iespēja palielināt glabāšanas apjomu, par katru glabāšanas vietas TB piemaksājot aptuveni 10 eiro mēnesī.

Tiem, kuriem ir korporatīvais Creative Cloud for team plāns, jārēķinās, ka, ja ir vēlēšanās lietot Lightroom CC, tas jānomā vēl klāt atsevišķi, jo standartpiedāvājumā nav iekļauts.

Man ir abu veidu plāni, bet, tā kā pamatā lietoju CC komandām, droši vien jaunais “spožais” Lightroom CC paliks neizmantots, tā kā tas vienalga pagaidām vairāk domāts cilvēkiem, kuru ikdienas darbs nav saistīts ar fotogrāfiju. Kam tas patiesībā domāts, nemāku teikt, jo pati programma ir ļoti virspusēja un piedāvātā funkcionalitāte ir samērā ierobežota. Ir liela daļa atsevišķu attēlu apstrādes funkciju, kādas ir Lightroom Classic, tomēr pagaidām tā ne tuvu nav programma, kuru gribētos iegūt un lietot ikdienā.  Adobe to noteikti vēl attīstīs, pievienojot klāt funkcijas un iespējas, bet pagaidām izskatās, ka viņi veikuši ne pārāk labu darbu, pastumjot malā pilnvērtīgu profesionālu lietošanas programmu (kas tagad saucas Lightroom Classic versija 7), tās nosaukumu atdodot kaut kam, kas vairāk atgādina grabuli.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.