Lightroom CC 2015 un Lightroom 6

LRCC

Pēc ilgāka baumošanas perioda beidzot vakar iznāca jaunā Adobe Photoshop Lightroom versija. Šoreiz tā sadalīta divās daļās: Lightroom CC 2015, kas paredzēta Creative Cloud lietotājiem un Lightroom 6 kā atsevišķa īpašumā iegādājama programmas licence. Izmaiņu un uzlabojumu nav tik daudz kā iepriekšējā versijā, tomēr tās ir saprātīgas un būtiskas. Acīm redzot Adobe paļaujas uz fotogrāfu ieteikumiem un attīsta programmu tā, lai tiešām palīdzētu un uzlabotu darbplūsmu un programmas lietošanas vērtību. Tas gan nav nekāds pārsteigums, redzot ar kādu neatlaidību viņiem uz papēžiem min Capture One, DxO un onOne izstrādātāji. Pēdējie gan vairāk pozicionējas kā sadarbības partneri, ļoti draudzīgi piedāvājot integrēšanas iespējas un brīvu pārvietošanos starp programmām, izmantojot to, kas būtisks vienā vai otrā gadījumā. Zemāk dažu jaunumu apskats.

Lightroom CC un Lightroom 6 kopējie jaunumi

1. Ātrdarbība

Adobe izstrādātāji ieviesuši iespēju iesaistīt datora grafisko karti Develop modulī, ja tā ir atbilstoša šādai izmantošanai, ievērojami paātrinot RAW attēlu apstrādes procesu. Īpaši tas attiecināms uz augstas izšķirtspējas monitoru lietotājiem. Lai izmantotu šo darbību, nepieciešams atzīmēt Preferences logā attiecīgo izvēli. Jāpiebilst, ka ne ar visām kartēm un ne visās operētājsistēmu versijās tas darbosies.

LR_RAW_Performance

2. Panorāmas funkcija

Visus jaunumus gari neaplūkošu, tomēr pie šīs pakavēšos nedaudz ilgāk. Viens no būtiskajiem argumentiem, lai nevajadzētu pāriet uz Photoshop vidi. Protams, tiem, kurus līdz šim neapmierināja Photoshop un viņi lietoja PTGui Pro vai ko citu, arī šis Lightroom jaunums var nešķist pietiekami zinātnisks, tomēr funkciju tas veic labi un lielākajā daļā standartsituāciju tas noteikti ir pilnīgi pietiekams un, kas patīkami, arī ātrdarbīgs.

Panorama-1

Zem izvēlnes Photo, tagad ir jauna sadaļa Photo Merge, kur var izvēlēties HDR vai Panorama funkciju:

Panorama-menu

Atveras jauns dialoglogs, kurā tiek izveidots priekšapskates attēls. Pēc noklusējuma programma piedāvā Auto Select Projection, kura nosaka, ar kādu metodi tiks veidota panorāma. Šajā gadījumā tā izvēlējās sfērisko projekciju, pie viena man piedraudot, ka nespēj atpazīt manu kameru un objektīvu un iesakot pašam to norādīt pirms montēt panorāmu.

Panorama-1_auto

Aplūkojot Lens Correction logu, kāds pārsteigums, Adobe joprojām nepazīst Olympus ražojumus (un, acīmredzot, tā tas paliks vēl kādu laiku). Tā kā šis pie izmantotā fokusa garuma vairāk ir tikai brīdinājums par kadra malu vinjetēšanos un neizlīdzināto asumu, ja tāds būtu, izlēmu ignorēt gādīgo aizrādījumu.

Lens_correction

Nākamā izvēle ir automātiskā malu apgriešana. Pamēģināju (pie viena arī paskatījos atšķirību, izmantojot Cylindrical montēšanas izvēli, jo sfēriskā metode vairāk piemērota 360 grādu panorāmām, tomēr atšķirības šajā gadījumā bija nebūtiskas), darbojas labi.

Panorama-1_autocrop

Tomēr apgriešanu var atstāt arī uz vēlāku laiku (vai arī mainīt izvēlēto kadrējumu, ja Auto Crop funkcija tiek izmantota šajā posmā), jo tagad Auto funkcija ir iekļauta arī Crop rīka sadaļā, kopā ar iespēju automātiski taisnot attēla horizontu un lieko malu apgriešanu.

Crop-auto

Nospiežot pogu Merge, attēlu apvienošana notiek ļoti pieklājīgā ātrumā (ātrāk kā Photoshop-ā gluži noteikti).

Panorama-1_mont

Un, kas īpaši patīkami, rezultātā ir .dng fails, kas nozīmē, ka iespējas attēla apstrādei saglabātas tādas pat kā jebkuram RAW failam!

3. HDR

Vēl viena pamatota iespēja nepamest Lightroom vidi. Līdzīgi kā panorāmas gadījumā, arī šeit saliktais fails ir .dng formātā, kas nozīmē brīvību tālākai apstrādei. Logs samērā vienkāršs ar nelielu izvēļu daudzumu, tomēr pietiekami, tā kā turpmākā apstrāde iespējama ļoti plašā diapazonā. Par šo sīkāk kādā no nākamajiem ierakstiem.

4. Filtru ota

Šī ir viena no mani ļoti iepriecinošajām funkcijām. Jau daudzkārt iepriekš biju domājis, kādēļ nevar to ieviest, ja maskēšana šā vai tā tiek izmantota. Beidzot tas ir noticis! Darbojas ar abiem – Graduated un Radial filtriem.

5. Seju atpazīšana

Vēl viens jaunums, kas nav pārāk liels jaunums attēlu apstrādes programmās kā tādās. Tomēr, šajā ziņā Adobe ir gājuši tālāk un izveidojuši pievienoto vērtību. Ir piedāvāta iespēja gan atzīmēt sejas reģiona izmēru konkrētam modelim,

Face_Region-1

Face_Region

pievienot atbilstošo vārdu līdzīgo attēlu grupai, kā arī veidot attiecīgā modeļa kolekciju vai pievienot izvēlētos attēlus jau esošajai kolekcijai.

Apakšējā rīkjoslā ir jauna ikona People, kā arī tai blakus uznirstošā izvēlne ar to, kā nepieciešams attēlus sašķirot.

People

Sākot izmantot šo funkciju, tiek piedāvāts izveidot seju indeksu visam esošajam katalogam. Tas varētu radīt nelielu stresu tiem, kuriem katalogā ir desmitiem vai simtiem tūkstošu attēlu, tādēļ kā alternatīvu iespējams izvēlēties tikai seju atpazīšanu konkrētā gadījumā.

Finding_Faces

6. Moduļi Slideshow un Web

Modulī Slideshow pievienota pan & zoom funkcija (ja kādam tā šķiet noderīga), kā arī iespēja pievienot līdz 10 dažādiem mūzikas motīviem (līdzšinējā viena vietā). Savukārt modulī Web iekļautas vairākas HTML5 galerijas.

Lightroom CC un Lightroom Mobile

Lai motivētu klientus “pārsēsties” uz mākoņvides pakalpojumiem, Adobe turpina izstrādāt jaunus pakalpojuma veidus, kuri pieejami tikai šī servisa lietotājiem.

  • Lightroom Mobile tagad pieejams arī Android planšetdatoru lietotājiem ar tādu pat funkciju apjomu, kā tika piedāvāts iPad, iPhone un Android telefonu lietotājiem;
  • DNG atbalsts Android 5.0 lietotājiem. Tagad iespējams fotografēt RAW failus un saglabāt DNG formātā, kā arī tos importēt tiešā veidā no Android ierīces;
  • Android SD karšu pilnvērtīgs atbalsts, piedāvājot iespēju norādīt to kā attēlu saglabāšanas vietu iekšējās atmiņas vietā;
  • Ja tiek veidoti TIF formāta faili iOS operētājsistēmā, beidzot tiek piedāvāta iespēja tos importēt un apstrādāt, izmantojot Lightroom programmu;
  • protams vēl daudz citu nelielu, bet noderīgu lietu…

 

Par atjaunināšanu vai iegādi.

Mākoņvides lietotājiem šajā gadījumā problēmām nevajadzētu rasties, jo vienīgās darbības, kas jāveic, ir jāatjauno pašu mākoņvides programmu un sadaļā Apps jāuzpiež uz pogas Update. Kataloga imports notiek nesāpīgi un ļoti ātri. Ja ir kādas ķeršanās, tad drīzāk problēma meklējama citur, nevis programmatūrā.

Tiem, kuri grib atjaunināt savu programmu uz Lightroom 6 (no jebkuras Lightroom iepriekšējās versijas), jāizvēlas vai pasūtīt pie vietējiem izplatītājiem, vai to darīt internetā. Adobe gan tik vienkārši nerāda šo iespēju, tā kā ir ieinteresēta nomas pakalpojumu veicināšanā. Saite uz Lightroom iegādes vietu šeit. Atjauninājums kā tāds neparādās, bet, nospiežot uz uzraksta Iegādāties, parādās nākamā izvēlne, kurā iespējams norādīt vēlamo.

LR6_upgrade

Ja vēlaties iegādāties licences uzņēmumam, šajā gadījumā noteikti varu palīdzēt.

Un neaizmirstiet atjaunināt arī Photoshop un Bridge programmas!

 

Neliels papildinājums par problēmām!

Vairākiem lietotājiem neizdevās palaist jauno Lightroom CC kļūdas dēļ. Šajā gadījumā risinājums ir vienkāršs. Jāizrakstās no Creative Cloud programmas un jāpierakstās no jauna. Tādā gadījumā problēma pazudīs.

Tas pat attiecas uz situācijām, ja Lightroom CC nav redzams Creative Cloud programmā. Ja tomēr arī tādā gadījumā neizdodas, iespējams, ka ir neatbilstoša operētājsistēma, piemēram Mac OS X 10.7 vai vecāka vai Win 32-bit sistēma). Šeit apraksts ar prasībām, kādām jāatbilst Ligtroom CC: https://helpx.adobe.com/lightroom/system-requirements.html.

Viena doma par “Lightroom CC 2015 un Lightroom 6

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.