Nikon 750 un Adobe Camera RAW

D750_24_120_front

Beigusies izstāde RigaPhoto Show 2014 un laimīgie Nikon piedāvātās jaunās D750 ieguvēji ieguvuši arī nelielas īslaicīgas problēmas ar RAW konvertēšanu. Kā dažkārt tas notiek, attēlu apstrādes programmu lielākais izstrādātājs Adobe uz kameras iznākšanas brīdi nav pilnībā sagatavojies klientu iepriecināšanai ar šīs kameras RAW formāta atbalstu. Šovakar jau saņēmu zvanu ar jautājumu, ko darīt, jo Lightroom nerādās jaunie attēli. Diemžēl tā pagaidām ir. Un vēl kādu brīdi acīmredzot būs. Ir vairāki pagaidu risinājumi, kuri droši vien nevar īsti iepriecināt.

Pirmais – lejuplādēt no Adobe laboratorijas mājas lapas tur pieejamo Adobe Photoshop Camera RAW 8.7RC (Release Candidate) un DNG converter 8.7RC versiju, kas darbosies līdz 31. decembrim. Photoshop CS6 lietotājiem saite šeit, bet tiem, kuri abonē Photoshop CC, šeit. Jāpiebilst, ka CC versijai nav DNG kovertera (vai arī es to vienkārši neredzu), kas nozīmē, ka, iespējams, neizdosies šos failus kvalitatīvi pārvērst par DNG failiem (nevaru pārbaudīt, jo man pagaidām joprojām lietoju CS6). Tas, protams, neatrisina problēmu ar ierasto darbplūsmu, tomēr vismaz sniedz iespēju līdzīgā vidē atvērt un konvertēt jaunos NEF failus, ko tālāk jau kā DNG vai TIF failus iespējams importēt Lightroom. Tā kā šīs versijas izstrādātas jau oktobra sākumā, ir cerības, ka tuvākā mēneša laikā parādīsies arī pilnvērtīgs Adobe Camera RAW variants un, kas gan, skatoties uz līdzšinējo Adobe praksi, šķiet nedaudz savādi, Lightroom versija 5.7. Parasti tik lielu versijas skaitli Adobe nepieļauj un izlaiž nākamo pilno versiju. Bija cerības, ka Lightroom 6 iznāks jau uz Photokina laiku, tomēr Adobe paņēma reversu un to neizdarīja. Visdrīzāk vēl bija padaudz nepabeigtu darbu un kļūdu. Lai kā nebūtu, jādomā, ka šāda situācija nebūs ilga.

Otrais – Izmantot/lejuplādēt pašu Nikon piedāvāto Capture NX-D, pielabot tajā baltā balansu un vēl kādas minimālās nepieciešamās lietas un konvertēt failus uz TIF formātu. Lejuplādēt to var šeit. Nav gan norādes vai tā darbojas ar OS-X Yosemite, tomēr jācer, ka problēmu nav.

Trešais – Izmantot čaklāko trešo pušu piedāvātāju pakalpojumus.

DxO_OpticsPro10

Ja jau lietojiet DxO Optics Pro 10, tad tā tikko iznākusī atjauninātā versija jau pazīst šo formātu. Ja nē, pagaidām iespējams izmantot izmēģinājuma versiju un cerēt, ka pa to laiku iznāks arī Lightroom atjauninājums. Lejuplādēt to var šeit. Īsā pamācība tiem, kuri šo programmu nav lietojuši un negrasās to darīt. Šajā gadījumā kreisajā malā panelī Organize jāizvēlas mape, kurā atrodas attēli, jāiezīmē konvertējamos attēlus (Cmd+A/Ctrl+A darbojas tikpat brīnišķīgi kā jebkurā citā programmā) un jānospiež labajā apakšējā malā “Export to disk“, kur parādās uznirstošā izvēlne,

DxO-Export

jāizvēlas Export to disk  (Export to Lightroom šoreiz nelīdzēs, jo importa logā iegūsiet tieši to pat rezultātu, ko mēģinot importēt tieši Lightroom) un nākamajā izvēlnes logā jāizvēlas sev vēlamos formātus (var eksportēt vienlaicīgi dažādus) un jāspiež Export.

DNG-TIF

Ja izvēle krīt uz onOne izstrādāto Perfect Photo Suite 9, kura arī iznāca pavisam nesen oktobra beigās ar jau iekļautu šīs kameras profilu, tad šeit sākotnējās darbības ir līdzīgas, bet šeit ir varianti izvēlei. Panelī Browse vienam kadram var izmantot Save As funkciju un saglabāt failu TIF formātā (DNG nav pieejams):

Ja vēlamies konvertēt lielāku failu daudzumu, izvēlamies komandu Batch… Atvērtajā dialoglogā var izvēlēties avotu vai nu izvēlētos attēlus (Selected Items), vai arī visu mapi (jānomaina Source uz Folder) TIFF vai DNG formātu (DNG formāts Ligthroom ir mīļš un pazīstams un aizņem par dažiem megabaitiem mazāk diska vietas).

Batch

Ceturtais – par šo neesmu drošs, vai vajag darīt, tomēr iespēja ir. Lejuplādēt kādu no EXIF datu mainīšanas programmām  (piemēram ExifTool vai Exifchanger) un izmainīt kameras nosaukumu no D750 uz, piemēram, D5300. To darot, labāk nokopēt oriģinālo failu kopijas, lai nebūtu lieku pārpratumu, ja kaut kas aiziet greizi.

Veiksmīgu konvertēšanu!

 

 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.