Adobe Lightroom 5.4 un jaunās fīčas: Lightroom Mobile 1.0.1 un Lightroom web

Pagājušajā nedēļā iznāca jaunā versija Adobe Lightroom 5.4, kura, šķiet, pirmo reizi neparādījās RC versijā kopā arī Adobe Camera RAW. Tagad kļuva skaidrs, kādēļ Adobe nebija gatavi vienlaicīgam plug-in atjauninājumam  – paralēli RAW konverterim viņi izstrādāja jaunu, varētu pat apgalvot revolucionāru funkcionalitāti Lightroom programmas lietojumam – Lightroom mobile 1.0 iPad mobilajām ierīcēm un Lightroom Web apskatei. Pagaidām Lightroom Mobile pieejama tikai iPad lietotājiem (iPad 2 vai jaunākiem un iPad miniiOS7). Pēc neilga brīža ir solījums arī iPhone, un pēc tam kārta arī Android.

Pats Lightroom 5.4

Kā jau ierasts, jaunajā versijā daudz jaunu kameru/objektīvu profilu. Pilns kameru saraksts apskatāms šeit, bet objektīvu – šeit.

Ir daudz jaunu fotofilmu imitācijas profilu (Provia/Standard, Velvia/Vivid, Astia/Soft, Monochrome utt.) rindai Fujifilm X sērijas kameru.

No kļūdu labojumiem/uzlabojumiem jāmin jaunā funkcija, kas neļauj datoram aizmigt, kamēr programmā notiek darbība (kopēšana, sinhronizācija utt.). Pārējās nešķita tik nozīmīgas.

Lightroom mobile

Par Lightroom Mobile

Kā jau pirmajā versijā, daudz kas vēl nav līdz galam pārdomāts, tomēr kopējais iespaids ļoti patīkams. Vienīgais darvas piliens varētu būt tas, ka šis pakalpojums ir/būs pieejams vienīgi Creative Cloud lietotājiem – visa sinhronizācija notiek caur kopējo Adobe mākoņvides kontu. Vecāku versiju lietotājiem saglabājas izvēle: palikt pie esošā darbu procesa vai pāriet uz nomāto mākoņversiju, maksājot EUR 12,29 mēnesī un pretī iegūstot Photoshop CC, Lightroom 5, Lightroom mobile, Behance ProSite un 20GB glabāšanas/datu apmaiņas vietas kā arī neierobežotu vietu Lightroom Sync izmantošanai. Domāju, ka šobrīd tas ir labākais iespējamais piedāvājums (ja neskaita ASV, kur tas ir par $9.99) un līdz maija beigām vēl var pagūt izmantot šo akciju, jo, sākot ar 1. jūniju, tiks pārtraukta Adobe licenču tirdzniecība, atstājot tikai programmu nomu, kā arī, vismaz uz kādu laiku tiks pārtrauktas arī šobrīd darbojošies akcijas. Tiem, kuri tomēr izlemj palikt pirkto licenču pusē un grib lietot iPad paralēli datoram, jāskatās uz Lightroom spraudni pie Photosmith, kas planšetdatoru lietotājiem pieejams jau trešo gadu. Tā kā pagaidām planšetes nelietoju, neesmu pārbaudījis arī šī spraudņa darbību, tomēr daudzi to iesaka kā reālu alternatīvu ar labu funkcionalitāti. Bet par iespēju pārbaudīt mobilo aplikāciju paldies Capital puišiem, kuri atrada iespēju uz laiku aizdot jauno iPad Air.

Nedaudz ķēpīga problēma Photosmith lietotājiem varētu būt tā, ka attēli iPad pie importēšanas no kameras (izmantojot WiFi vai Camera Connection Kit) vispirms nonāk Camera Roll, kur Apple nogriezusi iespēju izdzēst attēlus no atmiņas, izmantojot trešo pušu programmas, kas nozīmē, ka šis darbs pēc attēlu sinhronizēšanas ar datoru jāveic manuāli. Lightroom gadījumā sinhronizācija notiek caur mākoņvidi un attēli Camera Roll neparādās, ja tiek izmantots tiešais imports caur aplikāciju.

Sākums

Atverot Lightroom 5.4, kreisajā augšējā stūrī pie Identity plate redzams uzraksts par iespēju sākt lietot Lightroom Mobile un sinhronizēt attēlus.

Lightroom_mobile

Pierakstoties kontā, atvērsies dialoglogs, kurā jāievada sava mākoņvides konta dati:

Sign in

Ja vēl tāds nav izveidots tad šī ir vieta, kur to var izdarīt.

Sync

Ieslēdzot sinhronizācijas slēdzi, programma automātiski tiek savienota ar mākoņvidi. Tagad atliek tikai izvēlēties attēlus, kurus gribam sinhronizēt ar mobilo ierīci. Tie var būt gan JPEG, gan PNG, gan RAW faili. Jārēķinās, ka ātrdarbības un resursu mazākas noslodzes nodrošināšanai, RAW faili tiek sinhronizēti kā Smart Preview, kas arī iPad ar Retina displeju ir vairāk kā pietiekami. Lai varētu veikt sinhronizāciju, attēliem jābūt iekļautiem kolekcijās, jo tas ir veids, kā tas darbojas. Vienkārši ar labo peles pogu nospiežam virs izvēlētās kolekcijas un uznirstošajā izvēlnē atzīmējam funkciju Sync with Lightroom mobile. Pie kolekcijām, kuras ir sinhronizētas, parādās mazas ikoniņas.

Tad caur iTunes lapu (vai arī caur App store) varam lejuplādēt un instalēt Lightroom programmu lietošanai iPad. Tad arī no iPad jāpiereģistrējas ar savu kontu Adobe mākoņvidē un automātiski tiks uzsākta attēlu sinhronizācija. Kad sinhronizācija pabeigta, kolekcijas parādās iPad logā.

Uzspiežot uz trijstūra kolekcijas kreisajā apakšējā stūrī, tā tiek atvērta režģa režīmā. Spiežot uz ikonas ar trīs punktiem kolekcijas labajā apakšējā stūrī, atveras izvēlne dažādām darbībām:

VO_0174

– attēlu pievienošanai no iPad esošajiem attēliem,

– izvēlēties automātisko attēlu importēšanu,

– atļaut attēlu rediģēšanu neesot tiešsaistē (šajā gadījumā kolekcijā esošos attēlus jāimportē iPad, kas aizņems glabāšanas vietu),

– mainīt kolekcijas nosaukumu,

– izdzēst kolekciju (tas neizdzēsīs attēlus datora programmā).

iPad vide

Programmas sākuma logā kreisajā malā ir vairākas izmantojamas  izvēlnes:

VO_0156 – iespēja norādīt, vai attēlus sinhronizēt, izmantojot tikai bezvadu tīklu;

 – aktivizējot Presentation mode, iegūstam sarkanu punktu (tam īsti pielietojumu neatradu, bet ticu, ka kaut ko ar to var pasākt);

 – apkopot vai nē lietojumdatus;

 – īsais stāsts par Lightroom rašanās laiku un autoriem;

 – izmantojamo ātrās pieejas funkciju apraksts;

 – uzkrāto datu izdzēšana no atmiņas;

 – pierakstīties vai izrakstīties no sava Adobe konta;

 – informācija par izmantoto datora atmiņu.

Nākamais ir sīktēlu logs, kurā ir vairākas iespējas šķirot attēlu rādīšanu (uznirstošā izvēlne attēla vidū), kā arī izvēlēto attēlu tālākai pārsūtīšanai, pārvietošanai, vai arī esošās kolekcijas papildināšanai/attēlu izdzēšanai.

VO_0159

Kreisajā apakšējā stūrī paredzēta iespēja aktivizēt attēlu marķēšanu ar karodziņiem, kas uzskatāmi parādās attēla centrā. To pašu var panākt, arī viegli pavelkot ar vienu pirkstu uz augšu vai leju uz paša attēla.  Pārējā šķirošana (krāsu kodi, zvaigznītes utt. droši vien pievienosies nākamajās versijās).

VO_0169

Kopējā funkcionalitāte, apstrādes rīki

Loga apakšējā daļā pagaidām četras izvēlnes ikonas:

VO_0170

– kadru josla ar sīktēliem; pieskaroties ekrānam ar diviem pirkstiem vienlaicīgi, iespējams mainīt vai paslēpt informāciju par attēlu (EXIF datus un histogrammu)

– rīkjosla ar attēlu apstrādes rīkiem

– josla ar iepriekš sagatavotajiem apstrādes scenārijiem,

VO_0173

– atsevišķa rīkjosla attēlu kadrēšanai.

Pilnai laimei vēl pietrūkst daudz funkciju, sākot ar iespēju aprakstīt attēlus un pievienot atslēgvārdus jau iPad, lokālās attēlu rediģēšanas, virtuālo kopiju, vai, piemēram,  kaut vai tāda nieka kā kadrēšanas formāta maiņa no horizontāla uz vertikālu (Lightroom standartkomanda X). Bet ar kaut ko jāsāk un jāteic, ka sākums ir ļoti patīkams. Vēl jāpiebilst, ka iPad nav iespējams tiešā veidā importēt RAW failus (tos neņem pretī arī pats iPad Camera Roll).

Vizuāli vienkārši un pārskatāmi programmas iespējas parādītas šajā mācību materiālā. Turpat pieejamas arī saites pašu programmu lejupielādēšanai.

Lightroom web

Visa šo procesu sadarbība notiek ar Adobe Creative Cloud palīdzību, kurā ir paredzēta iespēja savas kolekcijas apskatīt/parādīt arī ielogojoties no cita datora.

Lightroom Web

Iereģistrējoties mēs nonākam mākoņvidē, kur redzamas tās pat kolekcijas, kuras importētas iPad.

Lightroom Web-1

Augšējā labajā stūrī ir divas ikonas: viena ar dažādām vispārīgām funkcijām, otra – izejai uz lietošanas pamācībām mākoņvidē.

Atverot kādu no kolekcijām, tā atver kolekcijā iekļauto fotogrāfiju sīktēlus režģa režīmā.

LR-web-Share1

Šeit ir izvēle skatīt to kā slaidšovu, nosūtīt šīs kolekcijas saiti klientiem vai draugiem, kā arī publicēt attēlu saiti sociālajos tīklos. Šajā gadījumā arī citi varēs aplūkot attēlus, pat ja viņiem nav Lightroom programmas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.