Kam vajadzīgs polarizācijas filtrs?

Šis ieraksts domāts tiem, kuri ir nesen sākuši fotografēt vai to dara jau kādu laiku, bet vēl nejūtas pārāk droši ar dažādajiem fotokamerām domātajiem palīglīdzekļiem un to pielietojumu.

Regulāri sastopos ar jautājumu, vai fotografējot dabu polarizācijas filtram ir tik liela nozīme, ja tagad var visu izdarīt ar datorprogrammu palīdzību. Šādam apgalvojumam piekrist varu tikai daļēji. Atkarībā no sižeta un gaismas ir situācijas, kad ar datora palīdzību daudz ko var paveikt pat samērā ātri un vienkārši, tomēr tipiskos filtru lietošanas apstākļos imitēt tā iedarbību, nesabojājot attēlu, ir ļoti sarežģīti. Pārstāvu viedokli par laika taupīšanu un racionāli organizētu darbplūsmu, un droši varu teikt, ka uzskrūvēt filtru objektīvam ir daudz ātrāk kā ilgi cīnīties ar pēcapstrādi.

Vispirms jāsāk ar jautājumu – kas vispār ir polarizācijas filtrs un kad to jālieto?

Šie filtri ir izgatavoti no speciāli apstrādāta stikla un attiecīgā leņķī pret gaismas avotu novērš nevajadzīgos spīdumus no spožām virsmām vai, ja to lietojam dabā, ievērojami uzlabo kontrastu starp debesīm un mākoņiem, satumšinot debesu zilo krāsu un izceļot mākoņu baltumu, vai starp debesīm un silto tonalitāti pārstāvošajiem elementiem (apgaismoti koki, zeme, puķes, zāle, labība – viss, kas atrodas gaismā zem debesīm). Visefektīvāk ainavā polarizācijas filtrs darbojas saulainā laikā 90 grādu leņķī pret saules atrašanās vietu. Tas darbojas arī citos leņķos, tomēr ar daudz zemāku efektivitāti, bet 180 grādos vai tiešā pretgaismā tas nedarbojas vispār. Tādēļ arī jārēķinās, ka, lietojot platleņķa objektīvu, filtra iedarbība nebūs vienmērīga. Tāpat filtra iedarbību ietekmē arī gaismas kvalitāte – jo dūmakaināka gaisma, jo mazāka ietekme. Apmākušies laikā to droši var atstāt somā (varbūt izņemot atsevišķus gadījumus, ja tiek fotografēts no iekštelpām caur logu).

Izplatītākie ir cirkulārās polarizācijas filtri, kuri arī ir piemēroti tirgū pieejamajām digitālajām kamerām. Tie tiek ražoti ar dažādiem diametriem, atbilstoši  objektīvu vītnei. Tiem ir grozāma priekšējā daļa, ar kuras palīdzību iespējams ātri pieregulēt nepieciešamo gaismas laušanas leņķi. Šie filtri ir dažādās cenu kategorijās un, kas raksturīgi, dārgākie, diemžēl, ir arī labākie. Ja jums ir kvalitatīvs objektīvs, tad arī filtram būtu jābūt augstākas kvalitātes, lai pilnvērtīgi izmantotu  tā iespējas. Gadījumos, ja ir dažādi objektīvi ar dažādiem diametriem, uzmanīgi rīkojoties var mēģināt iztikt ar vienu, lielākā diametra filtru, to turot priekšā objektīvam. Jārēķinās, ka polarizācijas filtrs palielinās ekspozīcijas laiku par vienu līdz diviem soļiem.

Tagad pāris piemēru ar polarizācijas filtra pielietojumu dabas fotogrāfijā.

VO_polarizacija

Šie attēli (tie nav koriģēti un ir uzņemti vienādos apstākļos ar pāris sekunžu intervālu) uzņemti kā piemērs kontrastam starp debesu piesātinājumu un dzeltenajām lapām 90 grādos pret sauli, kur filtra iedarbība ir visspēcīgākā. Var jau teikt, ka filtra iedarbību šajā sižetā var viegli kompensēt ar datorapstrādi. Paskatīsimies, ko var panākt ar nelielu korekciju programmā Adobe Photoshop Lightroom 5.

VO_polarizacija-3

Korekcijas veicu luminances kanālā ar regulatoru mainot zilās krāsas tumšumu, kā arī mēģināju iegūt nedaudz vairāk līdzības lapotnē, pārāk gan ar to nenocīnoties.

Luminance_polarizacija

Kopumā izskatās gluži ciešami, tomēr, aplūkojot tuvāk, redzam dažas lietas, ar ko datorprogramma tomēr galā netiek.

VO_polarizacija-4

Zilā krāsa koriģētajam attēlam kreisajā pusē izskatās pat nedaudz dzidrāka (jāatceras, ka labās puses attēlam nav darīts nekas), toties lapotnē 100% palielinājumā skaidri redzamas problēmas ar artefaktiem uz robežām, kā arī nevajadzīgo spīdumu uz lapām, ko  polarizācijas filtrs veikli likvidējis.

Otrs piemērs attiecas uz spīdumu novēršanu fotografējot pretgaismā.

VO_polarizacija-1

Šie attēli ir uzņemti pretgaismā. Bez filtra izmantošanas ūdensrožu lapas mirdz un to krāsa nav redzama.

VO_polarizacija-2

Labās puses attēlā varam novērtēt, cik daudz ir paveicis polarizācijas filtrs. Par to, vai tas ir nepieciešams, jālemj katrā gadījumā atsevišķi, atbilstoši iecerei, šis ir tikai filtra darbības demonstrējums. Ūdens ieguvis dziļāku, tumšāku toni un lielākā daļa ūdens mirdzumu arī gandrīz pazuduši.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.