Garšas fizioloģija, jeb meditācijas par transcendento gastronomiju

Uzaicināt kādu viesos nozīmē rūpēties par viņa laimi visu to laiku, kamēr vien viesis atrodas zem mūsu jumta.

(Žans Antelms Brijā–Savarēns)

Skaists aizsākums labai izdevniecībai. Un visnotaļ vērā ņemams notikums tulkotās literatūras sadaļā Latvijā. Izdevniecība “Rīgas Laiks” uzsākusi grāmatu izdošanu (jācer, ka tas viņiem kļūs par ieradumu) un kā pirmā nākusi klajā Brijā–Savarēna 19. gadsimtā sarakstītā “Garšas fizioloģija”.

Garsas_fiziologija

Šī ir grāmata par ēdienu un ēšanu. Ne tradicionālajā izpratnē, kā to ierasts redzēt ar recepšu un ingredientu uzskatījumu, bet gan ievelkoši aizraujošs autora pieredzes un atziņu apkopojums par ēšanu un ar to saistītajām norisēm. Sadalīts pa tēmām un nosaukts par meditācijām. Meditācija par maņām, meditācija par garšu, meditācija par slāpēm, meditācija par gardēžiem un daudz citu tēmu (tai skaitā, piemēram, arī par atpūtu, nāvi un restorānu īpašniekiem, un tādā secībā, kā uzrakstīju, nevis otrādi).

Manuprāt, izdevēju ieguvums ir arī ļoti labais un izjustais Gitas Grīnbergas tulkojums. Grāmatas tulkošanā radušies arī kādi jaunvārdi, piemēram, gardēdība, kas izklausās ļoti labskanīgi un uzreiz akceptējami. Ja es būtu grāmatu blogeris, noteikti norādītu arī par 398 lappušu apjomu, to, ka grāmatas mākslinieks ir Ilmārs Blumbergs, kā arī aprakstītu rindu ar citām izzinošām lietām. Tā kā tāds neesmu, pieminēšu tikai faktu, ka šīs grāmtas autoram pieder arī visiem zināmā frāze: “Pasaki man, ko tu ēd, un es pateikšu tev, kas tu esi“.

Grāmatā ir daudz humora un tā uzrakstīta saistošā valodā, tā kā es jau vakar vakarā, pēc tās iegūšanas, uzreiz “iekritu” lasīšanā.

Piebildīšu, ka pārdošanā šī grāmata parādīsies sākot ar piektdienas vakaru. Tiem, kuri grib iegādāties to lētāk (ievērojami lētāk!), jādodas piektdien no 16:00-18:00 uz Jauno Rīgas teātri, kur pie viena būs arī nelielas izklaides ar mūziku un cienastu, bet pēc tam, cik sapratu no izdevējiem, tā būs pieejama visās grāmatnīcās.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.