Latviskums ir…

Muzeju projekta sakarā braucot pa dažādām Latvijas vietām, Ates muzejā pie Alūksnes atradu šādu uzrakstu:

Noformējums varbūt apzināti panaivs, kā no skolēnu sacerējuma. Tomēr pēc būtības ļoti precīzs un dziļš. Diemžēl teksta autoru noskaidrot neizdevās, jo arī muzeja meitenes šo tekstu bija ieraudzījušas kaut kad pirms gadiem kādā Alūksnes putnu fabrikas (šķiet, jau bijušās) svētku noformējumā.

Tagad sekos neliela reklāma. Nekomerciāla, vienkārši tādēļ, ka man tur patika.

Ates muzejs atrodas pasakainā vietā un ir brīnišķīgs 12 ēku komplekss ar savām ūdensdzirnavām un interesantu, daudzveidīgu ekspozīciju, kas savākta no tuvākas un tālākas apkārtnes.
No tuvākajām aktivitātēm varu ietiekt sekojošo: katru gadu septembra otrajā sestdienā viņi, svinot pļaujas svētkus, izvelk dienas gaismā un darbina arī daļu no saviem eksponātiem: veclaicīgu kuļmašīnu, unikālu veļas mazgājamo ierīci u.c. Kā rakstīts muzeja mājas lapā:

Latvijā esot divi lieli svētceļojumi – viens uz Aglonu, otrs – visas Latvijas svētceļojums uz darba tikumu Kalncempjos uz Viktora Ķirpa Ates muzeju.
Pļaujas svētki, saukti arī par Appļāvībām, Apjumībām, Jumja dienu, ir latviešu rudens ražas novākšanas svētki. Šī diena ieņēma ievērojamu vietu zemkopja darbu gaitā un visā gada ritumā, kad pēc gara darba cēliena, rudens ražas bagātības apņemti, svinēja ražas novākšanu.

Interesants piedāvājums ir arī nakšņošana sienā – par 70 santīmiem katrs var izbaudīt šo jauko sajūtu, īpaši pilsētnieki, kuriem tāda iespēja nav tik vienkārši pieejama, tikai jāņem līdz savu guļammaisu.

Šeit atradu vēl vienu objektu savai porcelāna dēlīšu kolekcijai, šoreiz ar latvisku uzrakstu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.