Iznācis Adobe Lightroom 4!

Fotogrāfiem, kuri jau pieraduši pie Adobe Lightroom lietošanas šorīt priecīga ziņa – beidzot (vai pat nedaudz pirms solītā laika) iznākusi jaunā, ceturtā versija.Tiem, kuri neuzticējās Beta versijas lietošanai, iespēja pamēģināt pilnvērtīgo variantu sākotnēji 30 dienas bez maksas (kā Adobe pierasts, bez funkcionalitātes ierobežojumiem). Pēc tam, ja šķiet, ka ir vērts, iespējams nopirkt licenci un padarīt par savu darba rīku ilgākam laika posmam. Vieta lejuplādēšanai Adobe mājas lapā šeit. Jāpiebilst, ka Beta darbosies līdz marta beigām.

Patreiz vēl nezinu, kāda būs cena pilnai versijai vai atjauninājumam, tomēr ceru, ka tuvākajā laikā to noskaidrošu un ziņošu. Spriežot pēc ASV uzrādītajiem cipariem, cena (vismaz patreiz) ir divreiz zemāka kā iepriekš. Vienmēr vai tikai uz laiku, nezinu. Katrā ziņā Eiropai cenas allaž ir atšķirīgas un, diemžēl, nedaudz nepatīkamākas.

Par paredzamajiem jaunumiem jau nedaudz rakstīju iepriekš pie Lightroom 4 Beta iznākšanas. Kādu laiku esmu pastrādājis ar šo izmēģinājuma versiju un izskatās, ka tā nav tikai tukšā stāstīšana. Adobe tiešām ir pilnībā izmainījusi attēlu apstrādes algoritmu un citādi (labāk) izrīkojas ar attēliem. Ir lietas, kuru man pietrūkst, piemēram, kā sarunājuši, gan Adobe, gan DxO jaunajās versijās ir izmetuši ārā iespēju manuāli regulēt hromatisko aberāciju. Kaut šī funkcija Olympus lietotājiem ir nepieciešama ļoti reti, tikai ekstrēmi plata leņķa objektīvu lietošanas gadījumā vai izmantojot vecos OM objektīvus, tomēr bēdīgi tas ir vienalga. Tām kamerām un objektīviem, kuru parametri ir iekļauti Lightroom datu bāzē, tā vispār nebūs problēma, jo jaunā automātiskā aberācijas labošana darbojas brīnišķīgi.

Jaunais standarts 2012 (kurš pavisam likumsakarīgi būs arī jaunajā Creative Suite 6) ar lielāku cieņu un izpratni “pieiet” RAW failiem. Protams, ir iespējams izvēlēties arī iepriekšējos – 2010 vai vēl vecākus standartus, un jau apstrādātiem attēliem varbūt patīkamāk būs saglabāt to, kas jau paveikts, tomēr vienmēr ir iespējams pamēģināt, kā tas izskatās ar jauno algoritmu. Importējot katalogu (katalogus, ja tādu ir vairāki) no vecākas versijas, tiek piedāvāta iespēja norādīt, vai vēlaties attēlus ar iepriekš veiktajām izmaiņām importēt kā virtuālās kopijas, saglabājot arī visus iepriekšējos metadatus.

Laba vietne, kurā var sekot visam, kas saistās ar izmaiņām Lightroom (un ne tikai tajā), ir šī.

Jāpiebilst arī skumjā ziņa Windows XP lietotājiem, šī versija vairs nav lietojama uz XP operētājsistēmas, līdzīgi, kā uz tām Mac platformām, kuras neatbalsta 64-bit. Laiki ir mainījušies un, iespējams, pienācis laiks mainīties tiem līdz.

2 domas par “Iznācis Adobe Lightroom 4!

    1. Pagaidām vēl Latvijas cenu lapa top, tā kā cena ir neskaidrs faktors. Jācer, ka arī uz mūsu valsti radīsies iespēja attiecināt zemākas cenas kā iepriekšējām versijām. Ja ASV divreiz lētāk un Vācijā uz pusi, varbūt arī mums uzrādīsies kādi patīkamāki skaitļi:)…

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.