Par lidošanu un vienlīdzību

Sen nebiju saskāries ar pēdējā laikā visos medijos tik populārās mūsu nacionālās lidsabiedrības “AirBaltic” servisu, jo šajā izaicinājumu pilnajā laikā vispār maz lidoju un tās reizes, kad to daru, izdevīgāk ir izrādījies izmantot “Lufthansa” pakalpojumus. Tādēļ šis un tas no jaunajiem servisa uzlabojumiem bija paslīdējis garām. Līdz šim man bija viedoklis, ka neērtības rada tikai pārvietošanās ar zemo cenu lidsabiedrībām, ko pilnīgi var saprast: gribi lēti nonākt tālās zemēs, rēķinies, ka ir ierobežojumi, ko drīkst un ko vairs nē. Izrādījās, ka domāju nepareizi. Tagad saskāros ar lietām, kuras radīja jautājumus, uz kuriem atbildes man nav.

Atšķirībā no citiem gadiem, šajā 31. augustā, mūsu dēls nevis gatavojās skolas gaitu uzsākšanai, bet devās braucienā uz Vāciju. Jo iegadījās, ka viņa skola, kurai ir gadiem ilgas draudzēšanās tradīcijas ar Vācijas skolām, organizēja bērnu vokālā ansambļa apmaiņas braucienu. Tiktāl viss smuki: vācu puse aicina, sedz visas izmaksas, nodrošina izmitināšanu ģimenēs utt., tikai biļete jānopērk pašiem. Lai nebūtu jāspokojas ar kādu Rianair-veidīgu kompāniju, kas neļauj neko ņemt līdz un lido uz vietām, kuras nevienam nav ne ērtas, ne vajadzīgas, tika nolemts, ka, labāk dārgāk, tomēr ar normālu kompāniju uz saprotamu pilsētu. Un šeit uzrādījās kļūdiņa, par kuru arī šis stāsts.

Tūrisma aģentūra, kura kārtoja biļešu iegādi, laika gaitā sākotnēji nosaukto cenu paaugstināja vairākkārt. Piebildīšu, ka ne viņu vainas dēļ, jo to veica AirBaltic paši. Cena par kādu nopirkām biļetes, jūtami pārsniedza  to, par kādu vēl šogad lidoju ar Lufthansa uz tālāku punktu. Tad izrādījās, ka šī ir biļete ar ierobežojumiem – koferis tajā neiekļaujas (bet puišiem, paldies Dievam, tas arī nav tik būtiski) un par šo naudu drīkst ņemt tikai rokas bagāžu, kura nepārsniedz 8 kg. Un tas tiek kontrolēts! Varam runāt par mazas valsts mazu kompāniju (godājamais Flika kungs šo problēmu smalki skaidroja savā nesenajā TV intervijā ar Zariņu), tomēr aplamības sajūta saglabājas.

Pēdējā vakarā vēl rūpīgi uz pārtikas svariem tika svērtas visas lietas atsevišķi, jo lielo svaru mums mājās nav, tā kā nav bijusi nepieciešamība pēc tādiem. Ļoti uzmanījāmies, lai netīšām nepārsniegtu maģisko 8 kilogramu robežu. Somas virspusē ielikām dāvanai iegādāto konfekšu kārbu (360g neto/0.5kg bruto), ka, ja gadījumā kas saķeras, lai viņš to var izmest ārā vai atdāvināt svērējtantei, kurai somas svars šķitīs par lielu. Jo mūsu svari varēja rādīt nepareizi vai, iespējams, uztraukumā varējām kļūdīties ar saskaitīšanas darbībām.

Dēliņs rūpīgi pierakstīja visu nosvērto, lai būtu drošs par panākumiem! Galvenais - neņemt neko lieku!!!

 

No rīta četros cēlušies, ieradāmies lidostā precīzi norādītajā laikā. Viss notika smuki. Bērni iereģistrējās un nevienam incidenti ar svara pārsniegšanu neradās (viena no meitenēm, kurai bija iegādāta arī biļete koferim, laimīga ziņoja, ka arī tur ir izdevies iekļauties stingro noteikumu gūstā un vēl vajadzības gadījumā var no kāda paņemt 700 gramus. Mūsu centība bija attaisnojusies, – dēla soma svēra tikai 7.1kg un mēs varējām uzelpot, jo bijām iekļāvušies stingrajos noteikumos (par kuriem atgādinājumi lidostā izlīmēti tā, ka vairāk neko faktiski arī prombraukšanas zālē nevar pamanīt – kur vien pagriezies, visur zaļbalti 8 kilogrami!)!

Atstājām bērnus drošā Eināra Verro un vēl vienas skolotājas uzraudzībā un sākām izklīst, lai dotos dienas darbos. Atceļā mani pārņēma tāda neskaidra netaisnīguma sajūta – kaut kas visā šajā lietā šķita greizi. Atcerējos, kā bērni tur stāvēja pie robežkontroles: viens garāks, viens īsāks, Verro virs visiem, un tad sapratu, ka pati šo noteikumu būtība ir aplama. Katrs pasažieris ir citāds un vienīgais, ko AirBaltic šajā situācijā mēģina regulēt, ir viņu rokas bagāža. Ja ir jātaupa degviela, tad to jādara pārdomāti. Kādēļ 14-gadīgam bērnam, kurš knapi “aizvelk” (vai, drīzāk, “neaizvelk”) līdz 50kg, ir tādi pat noteikumi, kā kādam, kurš sver 130? Tad jau pilnas skaidrības labad vajadzētu ieviest kādu kopējā svara ierobežojumu. Ja mums ir iecerēta komunisma situācija, kad visi ir vienlīdzīgi, tad lai tā tiešām ir, nevis šāda kropļota sociālistiska vienlīdzības ilūzija.

13 domas par “Par lidošanu un vienlīdzību

 1. kāds tās somas vispār sver? laimīgā nezinoša cilvēka cūcenē augustā ar eiru boltiku izlidojos uz priekšu un atpakaļ – turp bija laikam 11-12 kg rokas bagāžā, ieskaitot milzu maizes kukuli, konfekšu maisu un mājās sietu siera rituli, pēc nedēļas lidoju atpakaļ un bagāžā bija tukša stikla pudele, akmeņi un citi draņķi. svēra gan mazāk, jo varēju pacelt ar vienu roku. 🙂

  1. Svēra gan, jo, pieejot pie reģistrācijas, visiem somas bija jānoliek blakus uz svariem. Šoreiz nevienam nepiesējās, bet blakus izskanēja zinātāju draudi, ka, lidojot no Vācijas puses, noteikumi tiekot ievēroti stingrāk.

   1. ā. es reģistrējos internetā un pa taisno gāju uz bagāžas pārbaudi. tur neviens neko nesvēra, kaut paši cilāja tās somas. un Vācijas pusē tiešām bauda stingrāk, vismaz lidostās, kur esmu bijusi. Rīga izlaiž arī cepumus ar kondensēto pienu un pat piena sēni.

 2. Kādreiz bija labi – ja neliek uz zemes pie reģistrēšanās un tur plecā, varēja pat 15kg somu iemest kā rokas bagāžu. Bet tagad diemžēl AB pamainījuši noteikumus – arī biju pārsteigts, ka pēdējā reizē lidojot ar to vajadzēja atsevišķi pirkt biļeti koferiem.

  Izskatās, ka ar fototehniku ceļot paliek ar vien grūtāk. Labi, ka vismaz nav salikuši ierobežojumus cik kabatās var salikt svaru 🙂 Lidojot būs jāvelk fotojaka – tajā var pacmit kg fototehnikas salikt 🙂

  1. laba doma, tas varētu braši izskatīties, ka rindā pie kontroles stāv biezi vīriņi un un tikpat biezas sievietes fotogrāfu/mednieku apģērbos:)

 3. Zili brīnumi, jo tad, kad es lidoju maija divdesmitajos datumos un visās citās reizēs pirms tam, mans koferis gan atbilst izmēriem, bet VIENMĒR pārsniedz svaru, taču neviens nekad man nav lūdzis to nosvērt. Tiesa gan, es tieši tāpat kā saprge VIENMĒR reģistrējos internetā. Uztaisu cietu seju un eju cauri kontrolēm. Turklāt tām šķidrumu pudelēm, kuras mēdz būt 150ml, noplēšu nost to etiķetes daļu, uz kuras tas norādīts.

  1. Līdz stāstam par koferi nemaz nenonācām, jo biļete tādu iespēju pat neparedzēja. Tas fakts arī mani pārsteidza, jo līdz ši nebiju zinājis, ka vispār pastāv tāds variants, ka ir biļete bez bagāžas – parasti dodoties ceļā šķiet pašsaprotami, ka visiem ir kaut kas vairāk par rokassomiņu.

   1. sāku domāt, kad pēdējo reizi lidoju ar bagāžu. varbūt 2007. gadā. mācos iztikt bez krāmiem. 🙂
    parasti ņemu 1 somu un ar to arī eju salonā – bez šķērēm un lielās šampūna pudeles.
    reģistrējos internetā, lai ietaupītu laiku un nervus, nebūtu jāstāv vēl vienā rindā.

    bet iedvesmai filma “Up in the Air” – tur ir pamācība, kā zibenīgi iziet drošības kontroli:
    http://www.imdb.com/video/imdb/vi3344040473/

   2. O, jā! Filmā ir lieliska instrukcija par tēmu kā pareizi sakārtot koferi, precīzāk, rokas bagāžu un ko tajā likt. Pievienojos ieteikumam.

    Mans koferis, t.i., rokas bagāža pārsniedz svaru, jo es parasti kādam kaut ko vedu. Maize jau vien ir kā ķieģelis, pasarg dies, ja ir vēl smagākas vēlmes.

    Iegāju viņu mājas lapā paampelēties.. baigi jau iznesušies ar apzīmējuma ikonām, bet nu jā.. klasiskie 8 kīlo rokas bagāža, ar kuru nav jāmaksā. Ja kofera izmēri izskatīsies atbilstoši, turklāt, tādi arī būs, neviens nepiesiesies. Vēl esmu domājusi, a ja nu piesienās, tad esmu gatava vilkt mugurā visas tā apģērba kārtas, kuras iespējams radījušas smagumu. A kas? Man varbūt sīpoliņa ģērbšanās stils.

 4. Drīz, iespējams ka atkal būs lētāk braukt ar automašīnu – un šeit vienīgais bagāžas ierobežojums ir bagažnieka tilpums

  1. pie šīm degvielas cenām tomēr laikam tāda iespēja nešķiet reāla. Ja nu vienīgi brauc vairāki cilvēki uz netālu vietu:)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.