Jaunums Olympus nometnē

Visi fototehnikas ražotāji nemitīgi izstrādā kaut ko jaunu un, lielākoties, nedaudz labāku par ieriekšējo veikumu. Olympus, kas praktiski ir padevies smagajam Canon un Nikon spiedienam spoguļkameru tirgū, izņemot E-5, kas ir izcila kamera, tomēr tikai viena un paredzēta ļoti konkrētam segmentam, pēc kāda pārtraukuma atkal ir izveidojuši kaut ko ievērības cienīgu vismaz kompaktakmeru daļā.  Runa ir par jauno XZ-1, kurai ir gandrīz viss nepieciešamais, lai varētu doties visur, neapgrūtinot sevi ar lieku balastu.

Tomēr būtiskākais ir tās optika – tās 5x tālummaiņas objektīvam ir tāda gaismas spēja, kādas nav pat nevienam spoguļkameras Zoom-am – f:1.8-2.5. Proti, šim brīnumam tā “beidzas” tur, kur citiem vēl ne tuvu nesākas (godīguma vārdā jāatzīst, ka gan ar dažiem izņēmumiem, kuriem ir F:2.0). Apskatīju aprakstu dpreview.com un ieraudzīju sen nesatiktu vērtējumu:

Sīkāk par testa rezultātiem un paraugus iespējams aplūkot šeit.

Šorīt citā sakarā biju ieskrējis Olympus pārstāvniecībā un sev par pārsteigumu ieraudzīju, ka viena demo kamera ir ieraugāma un pamēģināma. Cik īsā brīdī paspēju pamēģināt un novērtēt, tas, ko redzēju, man patika. Ārkārtīgi kompakta, salīdzinoši viegla un vienkārši saprotama lietošanai. Tas, kas traucēja: pilnībā piekrītu tam, ko rakstīja arī dpreview.com savā vērtējumā, toties lietu,  kas iepriecina, bija vairāk: ir RAW formāts, zibspuldzes pēda un, šai gaismas spējai ļoti noderīgs iebūvētais 3x ND filtrs. Pēc Panasonic LX-5 un pirms pavasarī gaidāmās Fujifilm F100, šis ir cerīgākais pārsteigums, ko esmu piedzīvojis lielajā ikdienas kompaktkameru gūzmā. Vienīgi izskatās, ka šis modelis varētu patraucēt paša Olympus veiksmes stāstu veidojošā Pen virzīšanu, jo ir līdzīgā/nedaudz zemākā cenu klasē ar gandrīz līdzvērtīgām funkcijām.

7 domas par “Jaunums Olympus nometnē

 1. Jā, šis izskatās ļoti labi! Sakārojās mainīt savu Sigma DP2 uz šo Olympus. Kamēr gaidu, kad parādīsies un mazliet nokritīsies cena FujiFilm X100.

  1. Simga-i ir ļoti laba attēla kvalitāte, bet tā, šķiet, ir lēna un neērta lietošanā, tā kā kāda no šīm noteikti būtu laba izvēle.

  1. Sveiks, Jāni!
   Tā būtu vajadzību diktēta izvēle – kas labāk. Atkarībā no tā, ko ar to darīt. Ja vērtējam lietošanas ērtības (arī ergonomijas) vai attēla kvalitātes ziņā pie dažādām jūtībām (īpaši, ja kādu iemeslu dēļ tiek lietots JPEG formāts), tad uz šo brīdi Olympus E-PL2. Ja kritiskais ir svars, tad Panasonic GF2. Kā būtiska Olympus sistēmas priekšrocība katrā gadījumā saglabājas korpusā iebūvētā attēla stabilizācija, kura Panasonic gadījumā pieejama vienīgi tiem objektīviem, kuros tā ir iebūvēta (kas palielina gan svaru, gan objektīva cenu). Vēl gan nav skaidrs, kas un kā būs ar baumās pieminēto Panasonic G3 (ar pilno HD), kura parādīšanās sagaidāma pavasarī (nākamajā mēnesī Amerikā, bet, iespējams, kaut kad maijā arī Eiropā). Iespējams, ka komplektā ar viņu jaunizstrādāto 25/1.4 (kuram gan nokritusi Leicas zīmīte un kas varētu nozīmēt, ka viņi izmantos paši savus stiklus), tas būs kaut kas interesants. Varbūt, ka jaunā attēla apstrādes tehnoloģija palīdzēs šai kamerai tikt galā ar pagaidām palielajiem trokšņiem pie augstākas jūtības (patreiz Olympus šajā ziņā ir jūtami labāks). Protams, tam “neizbēgami” sekos arī Olympus atbilde, par ko gan pagaidām nav pat nekādu baumu. Bet tā mēs varam gaidīt līdz bezgalībai, jo ir skaidrs, ka rīt atkal būs kas labāks…
   Par stikliem būtu atsevišķs stāsts – atkarīgs no vajadzībām. Abiem ražotājiem ir ļoti labs “pankūkas” objektīvs 20/1.7, bet, ja izvēlas zoom, tad, protams, tas būtu jau atkarīgs no pielietojuma. Ir iespējams, ja neizdodas pārdot savus objektīvus, piepirkt pārejas gredzenu (piemēram, Amazon: http://ow.ly/3YN7F vai kādā citā, lētākā vietā), kuri der abiem 4/3 ražotājiem, kaut nedomāju, ka tas būtu ērts risinājums. Šo sistēmu parasti izvēlas, ja gribas kaut ko kompaktu un “kabatā nēsājamu” ar “lielo” kameru kvalitāti.
   Ja izvēle jāveic šodien, tad E-PL2 (vai tā dārgākais brālis metāla korpusā E-P2).

 2. Ar zibspuldzes turētāju šī kamera var kalpot kā rezerves kamera pat profesionālā foto studijā!
  Tomēr izejot dabā, 5x tāllummaiņa manuprāt ir par mazu, salīdzinot ar Panasonic FZ100 ar 32x Zoom.

  1. Vispirms vienmēr ir jautājums – ko mēs dabā gribam darīt. Ainavām tas, formāli ņemot, ir pietiekami, bet, ja gribam tēmēt uz putniem augstu/tālu, arī 40x zoom nepalīdzēs, jo tur nepieciešams pavisam cits kameras ātrums un stiklu kvalitāte. Šīs mazās kameras, manuprāt, ir ļoti ērts palīgs ikdienā (kam citādi bieži bezcerīgi mēģinām izmantot telefonā iebūvēto kameru), nevis profesionālam pielietojumam, un tur ar šādu diapazonu var tikt cauri gluži labi, jo pie Latvijas gaismas ar garāku fokusu no rokas kaut ko labu paveikt būs grūti, toties ar statīvu zūd mobilitāte.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.