Vēl kāda jauna grāmata

Jaunas grāmatas mūsdienās joprojām iznāk katru dienu. Latvieši, par spīti dienamiskajam digitalizētajam laikmetam, joprojām lasa drukātos izdevumus. Ne visi un ne visu, tomēr katrs kaut ko… Tagad gan jaunā veida lasītājiem tiek izdotas elektroniskās grāmatas un, piemēram, lasot Zvaigznes ABC jaunumus, varam uzzināt, ka viņi tādas ir izlaiduši jau veselas 100. Tomēr pagaidām, vismaz man, nekas neaizvieto to sajūtu, kādu dod īsta, tipogrāfijā nodrukāta grāmata uz reāla papīra ar īstām krāsām. Jaunā, “digitālā” paaudze jau šīs grāmatas vairs bieži vien neatzīst par saistošu nodarbi un labprātāk mēģina savākt sev interesanto informāciju ar datora, iPad, Kindle un citu elektronisko ierīču palīdzību (ko tur piebilst, mēs visi to ar prieku izmantojam dažādos dzīves gadījumos), kaut ne bez izņēmumiem. Redzot, ar kādu interesi mans dēls aplūko grāmatnīcu plauktus un novērtējot viņa patieso prieku, kādu sniedz “īstu” grāmatu lasīšana, ir pamatotas cerības, ka kādu laiku vēl arī drukātās grāmatas saglabās savu labā drauga lomu.

Attiecībā uz grāmatām, vakar vakarā saņēmu jauku pārsteigumu. Ieradās “Capital” Ziemassvētku vecītis ar skaistu Ziemassvētku apsveikumu – lielu kasti ar dāvanām, no kurām viena iepriecināja īpaši. Izrādījās, ka “Capital” ar īpašu Ivara Putniņa gādību izdevusi grāmatu “Latvijas bākas”. Grāmatā izmantots daudz muzeju arhīvu materiālu, kā arī mūsdienās tapuši attēli ar bākām, kādas tās redzamas mūsdienās. Liels un svētīgs darbs mūsu kultūras mantojuma apzināšanā. Tā kā tā nākusi klajā tikai vakar, tad, līdzīgi Andra Šmita grāmatai par Lightroom, veikalos vēl nav iegādājama. Uz vāka krāšņa Didža Kadaka bilde, bet iekšā mūsdienu fotogrāfu uzņēmumi, tai skaitā arī daži mani, kas, ko tur liegties, patiesi iepriecina. Pateicoties Jelgavas tipogrāfijai, iespiedums ir kvalitatīvs un baudāms. Katram cilvēkam ir sava izpratne par dizainu, saturu un iekārtojumu, arī man droši vien būtu kas piebilstams, tomēr svarīgāks manuprāt ir pats fakts, ka kāds cilvēks to ir saņēmies paveikt un nofinansēt, lai būtu kaut kas paliekošs no šī brīža nākošajām paaudzēm. Jo ir gluži iespējams, ka mūsu nestabilās valsts pārvaldes ļodzīgo prioritāšu sarakstā kādā brīdī mierīgi varētu tikt izsvītrota šāda pozīcija, līdzīgi kā, gan ne bez pašu zvejnieku nepārdomātā (vai tuvredzīgā) atbalsta, ar Eiropas Savienības centīgu gādību patreiz tiek neatgriezeniski iznīcināta tāda latviešu kultūrvēsturiska parādība kā vietējā zvejniecība. Bet ko nu par skumjo, svētkos paredzēts priecāties, tā kā novērtēsim, ka šajā depresīvajā laikā notiek arī kaut patiesi labs!

Nobeigumā novēlējums no mūsu Ziemassvētku apsveikuma:

Ir svarīgi, lai kaut kur paliktu tas,
ar ko cilvēks dzīvojis. Un paražas.
Un ģimenes svētki. Un atmiņu mājas.
Svarīgi ir dzīvot, lai atgrieztos.

Antuāns de Sent-Ekziperī

 

6 domas par “Vēl kāda jauna grāmata

    1. Nu jau arī es to zinu, vienīgi nezinu, kāda ir cena Valterā un Rapā. Pēc nostāstiem Zvaigznes grāmatnīcās tā maksā virs 14 latiem.

      1. Grāmata tiešām patīk, nolēmu to nopirkt, jo internetā par Latvijas bākām vienkopus nekas prātīgs nav atrodams (izņemot bāku sarakstu).

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.