Sociālās zinības 8.klasei

Par grāmatām savā blogā parasti nerakstu apzināti, kaut lasu tās ļoti daudz, toties ar to labprāt darbojas mans dēls savā dienasgrāmatā. Tomēr šoreiz šķita, ka kaut kas ir jāuzraksta arī par tām.

Pirms pirmā septembra, iepērkoties jaunajam mācību gadam, iegādājāmies arī dažas trūkstošās mācību grāmatas un to, kas tagad tik veikli palīdz bērniem nedomāt un nestrādāt pašiem, proti, darba burtnīcas. Pats šis mācību līdzekļa veids rada šaubas par patiesu lietderību, jo radina bērnus nedomāt patstāvīgi un attur no vajadzības veidot pārdomātus tekstus (nemaz nerunājot par tām šausmām, pie kā esam nonākuši caur to, ka skolās vairs nav glītrakstīšanas) – viss jau ir sagatavots, sarūtots, aprakstīts, definēts, atliek vienīgi ierakstīt dažus burtus vai vārdus, lai lieta būtu darīta. Tas laikam pieder pie programmas viegli vadāmu un droši manipulējamu pilsoņu veidošanai. Tomēr tā būtu atsevišķa un nebūt ne īsa raksta tēma.

Man ir divi bērni, kuri jau samērā ilgu laiku apmeklē skolu un tas ir nodrošinājis pieklājīgu pieredzi, kas un kā tiek mācīts mūsdienu Latvijas skolās. Meitai līdz pamatskolas beigām tā arī neviens nebija mēģinājis mācīt, ka domrakstam jāstāda plāns, lai tas nebūtu vienkārši kaut kas bez satura, sākuma un beigām (jo mācību programmā tagad vairs tas netiek prasīts). Dēliņam gan paveicās vairāk, jo Āgenskalna sākumskolā, kur viņš sāka mācības, valdīja “vecā” kārtība un bērniem bija jādara kas vairāk par IZM noteikumos ierakstīto.

Lai kā nebūtu, šoreiz par darba burtnīcām, ņemot par piemēru vienu, kura mani pagalam sakaitināja  – apgāda “Raka” izdotā sociālo zinību burtnīca. Tas gan droši vien attiecināms arī uz citu izdevniecību līdzīgiem izstrādājumiem, jo ne jau viens ir karotājs.

Un iebildes šeit ir vairākas. Kaut arī pats esmu uzņēmējs un saprotu, ka ir nepieciešams pelnīt, tomēr tas, kas tiek darīts arī šīm jau pēc savas būtības amorālajām un nejēdzīgajām burtnīcām, iet pāri manai saprašanai pat par maza tirgus/ierobežotas tirāžas pārdošanas iespēju un bruto peļņas normas robežām. Melnbaltas drukas brošūra ar 54 lappusēm A5 formātā, kuras ražošanas pašizmaksa varētu būt kādi 15-20 santīmi (protams, te var sākt gaudu stāstu par redakcionālo darbu, sastādītāju honorāriem, izdevniecības augstajām iekšējām izmaksām, dārgo apkuri utt.) tiek laipni piedāvāta par ne daudz, ne maz, bet Ls2.88! Ja ņemam vērā, ka tā nemainīgi tiek tirgota jau trešo mācību sezonu, tad arī mani iekavās liktie argumenti vairs īsti nepārliecina. Cik zinu, daudziem mācību līdzekļiem tiek piešķirts arī IZM budžeta līdzfinansējums, kaut neņemos apgalvot, vai šim arī. Vai 1000% peļņa (pieņemot, ka valsts budžets no šī izdevuma nav cietis) šādā gadījumā ir daudz vai maz?

Mājās, aplūkojot ieguvumu, tomēr guvām gluži veselīgus jautrības brīžus. Spriežot pēc satura, sastādītāji tomēr nedzīvo šajā gadsimtā un nezina, ka lielu daļu no tā, kas ietverts šajā burtnīciņā, bērni iemācās jau stipri agrākā vecumā. Ieskatam dažas bildītes.

Vai variet atbildēt uz šādiem jautājumiem? Cik neattīstītam būtu jābūt 14-gadīgam bērnam, lai viņš tos uztvertu nopietni? Tas būtu par tēmu “Es un grupa”, kurā tiek apskatīta saskarsme un lomas. Varu piebilst, ka tur ir vēl citas līdzvērtīgas bildītes un un tikpat jaudīgi jautājumi.

Katras nodaļas beigās tiek piedāvāta iespēja veikt pašvērtējumu. Gribētos redzēt visas šīs burtnīcas aizpildītas!

Te vienkārši mīļa kļūdiņa par bidriem.

Šeit man jau tādas dalītas sajūtas. Nodaļa par sabiedrības ētiskajām vērtībām (jau ticamāk priekš 8. klases). Jauki, ka uzzināju ko tieši Latvijā mīl, piemēram, Zaiga Gaile un Nora Ikstena, bet kā šajā gadījumā izskatīsies skolotāja nopratināšana. Man rada satraukumu tas, vai visiem bērniem sanāks vienāds rezultāts, jeb katrs no viņa/viņas izblēdīs kādu citu versiju?  Vai arī tas tiks uzrakstīts uz tāfeles stundas sākumā, lai klasē neizceltos nekārtības? Par vecāku versijām baidos sākt runāt, jo pagājušajā gadā Mārcītis jau mēģināja noskaidrot  un pierakstīt manas domas par to, kas svarīgs atrodams latviešu folklorā. Rezultātā viņš dabūja sliktu atzīmi, jo izrādījās, ka mana atbilde bija pārāk neizsmeļoša. Vai šogad varēšu labāk?!

Pie šī man patiesībā nav komentāru.

Tomēr nav tikai slikti. Šķiet noderīga sadaļa par ekonomikas pamatiem, jo šis jau būtu vecums, kurā bērniem jāspēj sākt saprast, kas ir nauda un kā to iespējams nopelnīt. Jau sāku baidīties, jo arī  šeit man paredzēts mājasdarbs. Dēls man jautās kādas naudas mēs esam “pārdzīvojuši” un kura nauda ir bijusi visvērtīgākā.

Ir arī sadaļas par veselīgu ēšanu (šim vecumam, kad puikas ēd nepārtraukti, visu un daudz, tas ir noderīgi), kā arī par sabiedrības ētiskajām vērtībām un dzīves jēgu. Šeit Mārcītim noteikti noderēs @saprge ieteiktais Freida citāts:

La dzīve neliktos pārāk rožaina, autoru kolektīvs un izdevniecība grāmatu nobeidz ar reālu draudu nākotnei!

11 domas par “Sociālās zinības 8.klasei

 1. Raka ūberalles! Un, protams, izglītības ministrijas darbinieki, KAS (ar uzsvaru uz šo attieksmes vietniekvārdu) pamanās apstiprināt šādus “MĀCĪBU” materiālus.

  Manuprāt mana meita nebūtu sekmīgi pabeigusi 6to klasi, ja es bērnībā nebūtu apmeklējis mūzikas skolu un studiju gados Cietvielas Fizikas Institūtu….

  NU KĀ var likt bērnam veikt PATSTĀVĪGU eksperimentu ar lampiņu, vadiem un bateriju, ja iepriekš nav stāstīts NEKAS no fizikas, neruinājot jau par elektrību.
  Kad piedāvāju skolotājai 60W/220V lampiņu, auto akmulatoru un audio vadus (tādus paaaaavisam plāniņus) ar, tad šis eksperiments tika atcelts… ABSURDS!!!

  1. Par mācību programmu nejēdzībām varētu rakstīt un rakstīt. Man prieks, ka man dēla skolā vismaz ir aizliegtas Menča matemātikas. Nesakarīgāku mācību materiālu būtu grūti atrast. Sākuma klasēs ar to sadūrāmies un mums pat izveidojās iekšējie ģimenes “matemātikas uzdevumi” un komandu “Risini!” mēs izmantojam vēl tagad.

 2. Es jau agrāk dalījos, ka, manuprāt, LV izglītības sistēma audzina pelēko masu un tās dēļ mūsu valstī ir ārkārītgi daudz problēmu.

  Man bija paveicies ar pamatskolas zīmēšanas skolotāju – jo trakāks un atšķirīgāks zīmējums, jo labāk. Nekur citur tas netika kultivēts. Pilnīga kreativitātes iznīdēšana tās saknē – pēc domrakstu nodošanas un novērtēšanas tiek izcelts viens lieliskais biedrs, kuram līdzināties 😀 Tas, ka tavā domrakstā ir 100 labas atziņas,bet sarežģīti uzrakstītas, nekam neder!!! Fū!

  Paveicās ar vidusskolas latv.valodas un literatūras skolotāju – iemācīja mūs domāt un analizēt. Paveicās ar vidusskolas matemātikas skolotāju – bez jebkādām grūtībām, bet kripatu uzcītības mēs ar draudzeni spējām nokārtoties uz A līmeni. Un visi šie izceltie pedagogi nestrādāja ar darba burtnīcām un strādā ar savām metodēm. Žēl, ka piemēru man ir tik maz.

  p.s. Gribētu palasīt, ko atbildētu par dzīves jēgu mūsu politiķi. Būtu kaut kas par buldozeriem 😀

 3. Un šitie jociņi pēc skolas beigšanas turpinās arī universitātēs. Piemēram, sev par izbrīnu konstatēju, ka sociālo zinību fakultātēs NETIEK mācīta stāstu rakstīšana. Citiem vārdiem, studentiem neliek gadu no vietas rakstīt, analizēt, rakstīt, analizēt, rakstīt un anaizēt, kamēr rokas vienās tulznās un no analizēšanas vēmiens nāk. Vai tad žurnālista sirpis un āmurs nav spēja labi izstāstīt stāstu? Rezultātā, trakākais jau nav tas, ka absolventi pēc tam nevar strādāt žurnālistikā, bet gan tas, ka rodas žurnālisi, kas nespēj vienkārši izstāstīt stāstu. Kā teikts šajā rakstā – nejēdz ko nozīmē ievads, iztirzājums un nobeigums. Nejēdz neko no teksta ritma, no tolerances pret lasītāju.

  1. Un nevajag:)! Nevajag sociālo zinātņu fakultātei stāstu rakstītājus/žurnālistus! Valstij tie vispār nav vajadzīgi, jo nav vajadzīgi cilvēki, kuri domā. Tādi uzstādījumi nav atbalstāmi! Ir vajadzīga viegli manipulējama vēlētāju masa, kuriem pēc iespējas mazāk ir kas līdzīgs savam viedoklim. Pasarg’ Dievs, ja tāds pratīs to vēl arī noformulēt. Kur tādus pēc tam likt! Eiropas uzstādījumos noteikti nav paredzēta gudra, domājoša tauta nomalē pie ārējās robežas.

 4. Cien.Jūlija, rodas jautājums, kādā veidā Jums paveicās ar latv.valodas un literatūras skolotāju, ja Jūs rakstāt “…mēs ar draudzeni spējām nokārtoties uz A līmeni.” Nokārtoties, atvainojiet, var uz poda, turklāt abas ar draudzeni?! A līmeni var nokārtot. Arī ne “uz” A līmeni, vienkārši – A līmeni!

  1. Cien. Iveta. Piedodiet, ja aizskāru. (Taču Jums nekādā gadījumā nedrīkst iet jauniešu interneta forumos – tur gramatika un pieturzīmes nepastāv vispār. )
   Ar savu kretīnisko vārdu krājumu savai latv.val. un literatūras skolotājai godu nedaru. Bet izcēlu, ka šis cilvēks strādā lieliski arī bez darba burtnīcām, turklāt to dara ar lielu mīlestību un pareizu attieksmi. Viņa ir paraugs jauniešiem.

   Bet, ja godīgi, galvenais, ka sirds ir laba. 😉

 5. Neaizskārāt, bet uzjautrinājāt gan. 🙂 Neuztveriet to tik saasināti, tāda ir interneta vide. Nav obligāti jāapmeklē jauniešu forumi {ko es patiešām nedaru), lai gan arī jaunieši ir dažādi. Ar ne-pareizrakstību var saskarties jebkura, nekonkretizējot, sociāla portāla komentētāju tekstos… Cik dažādi ir cilvēki, tik dažādi viņu rakstītie teksti. Kā runā, tā raksta. Cilvēks grib ātri pateikt savu sakāmo, daudz nedomājot par pareizrakstību, tas arī viss.

  Vienīgais vēlējums, lai mums veicas runāt un rakstīt pareizāk! 🙂

 6. Piekrītu par šo literatūru…sen jau vairs nemācu no šīs grāmatas – tas , kas tur rakstīts sen jau novecojis un kauns mācīt no šādām grāmatam.

  1. Ja pareizi sapratu, tad jauno nostādņu gaismā vairs šie baisie izstrādājumi nebūs obligāti. Izņemot izdevniecību ienākumus, nekādu citu labumu šajā mācību metodikā nespēju saskatīt.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.